Přejít k hlavnímu obsahu

Další olympijské hry už si vzít nenechám, říká česká sprinterka Nikola Bendová

Třiadvacetiletá česká sprinterka Nikola Bendová získala na letošním Mistrovství ČR zlatou medaili v běhu na 100 i 200 metrů. Talentovaná atletka, kterou lze na dráze poznat i díky jejímu výraznému líčení, se navíc na přední příčky vrátila po nepříjemném zranění, které ji v roce 2021 připravilo o Olympijské hry v Tokiu. V rozhovoru prozradila, co ji motivuje k závodění, jak probíhá její příprava na závod i to, jakou roli hraje v jejím životě móda a make-up.

Čerstvě zadaná Agáta Hanychová promluvila, jak to mají nyní se Soukupem. Začíná se mluvit o výši alimentů

Agáta Hanychová (38) rozhodně neztrácí čas. Jen pár týdnů po rozchodu století s láskou Jaromírem Soukupem má Agáta nového partnera. Nezklamala tak ty, kteří tvrdili, že influencerka jednoduše nedokáže být sama a bude si hledat okamžitě náhradu. Agáta nyní promluvila i o tom, jaké panují po rozchodu se Soukupem vztahy.
svetzeny.cz

Nejenže sbíráš medaile, ale zároveň jsi vždy krásně upravená. Jak důležité je pro tebe dobře vypadat?

Vždy jsem si na vzhledu zakládala a chtěla vypadat dobře. Co se týče vzhledu, je mojí inspirací například Megan Fox či Shelly-Ann Fraser Price. Módní trendy sleduji už od osmi let. Ráda se inspiruji na sociálních sítích. 

Koho ráda sleduješ?

Nemám žádného konkrétního influencera, který by mě inspiroval. V módě je to spíš o náhodě, na co zajímavého natrefím. Nicméně co se týče líčení, tak velmi rada sleduji profil Huda Beauty, kde lze najít zábavná a kreativní videa s make-upem.

Nalíčená vyrážíš i na každý závod. Jakou roli pro tebe hraje make-up před závodem?

Zrovna závodní make-up je krok, který určitě nikdy nevynechám a vždy se u něj neskutečně „vyřádím“. Je to můj předzávodní rituál. Vždy si na něj udělám dostatek času, abych si vytvořila hezký make-up look, uklidnila se a myslela před závodem na něco jiného. 

Kvíz: Divoký anděl nebo Hospoda. Jak dobře znáte legendární seriály z 90. let, které jsme milovali? Otestujte se

Kdo by nemiloval éru devadesátých let a zejména seriály, které v té době byly vysílány a které si mnozí z nás stále rádi připomínají? Pokud máte chuť si na ně zavzpomínat a prověřit, jak dobře si je pamatujete, otestujte své znalosti v našem kvízu.
svetzeny.cz

Jak je make-up při sportu vnímán. Není to ještě stále určité tabu?

Ano a v Česku asi ještě nějakou dobu bude. Ovšem řekla bych, že se to zároveň i hodně zlepšuje. 

Na Instagramu píšeš mimo jiné o důležitosti autenticity. Co pro tebe znamená?

Být sama sebou, oblékat se, malovat se a vyjadřovat se tak, jak to cítím. Vždy se snažím zůstat autentická, jen se někdy musím trochu krotit. Myslím, že právě autenticita má své místo všude, nejenom ve sportu.

U každého sportovce je důležitý hlavně balanc

Jak vypadá tvůj den?

Začíná vždy snídaní, bez které nedám ani ránu. Poté jdu na první trénink, který je vždy okolo desáté a trvá asi 1,5 hodiny.  Někdy následuje také fyzioterapie nebo masáž a poté oběd. Pokud nejde o soustředění, ale tréninkový den v Praze, tak trávím hodně času doma s mojí kočkou odpočíváním a čekáním na další trénink, který začíná přibližně ve čtyři hodiny, ale záleží i na tom, v jakém období trénujeme. Někdy máme pouze jeden trénink denně, to potom většinou zajdu nakoupit jídlo, protože miluju food shopping, anebo když je energie, zajdeme s přáteli na kávu nebo večeři. 

Obecně se dnes velmi řeší zdravá a vyvážená strava. Jak důležitá je pro profesionální sportovkyni životospráva?

Myslím, že u každého sportovce je důležitý hlavně balanc. Momentálně jím vše, na co mám chuť, ale důležité je samozřejmě množství a frekvence. V přípravě jím většinou o hodně více a hlavně striktně. V závodním období už to nechávám na intuici. Když mám po celém závodním dnu chuť na dort, tak si ho dám.

Jak náročná je atletika finančně? 

Atletika v úplném začátku tak finančně náročná není, ale pokud se dostanete na tu nejvyšší metu, tak je to finančně náročné skrze soustředění v zahraničí, fyzio, vybavení, pomůcky, zázemí a tak dále… Některé věci vám zaplatí Český atleticky svaz, některé nám platí Olymp, pod kterým jsem zaměstnaná, ale zbytek nákladů už jde po mojí ose… Naštěstí mám skvělou rodinu a úžasného manažera Patrika Tomšů, který je také dobrým rodinným přítelem a společně s rodiči vytváří perfektní zázemí, a to i díky shánění sponzorů, jako jsou například Moneta Money Bank nebo Puma.

Nejbohatší české celebrity: Vdova, která zdědila 900 milionů nebo textař, který prodal sázkovou kancelář

Víte, kdo patří mezi nejbohatší české celebrity? Některá jména vás možná překvapí, jiná nikoliv. Majetek některých z nich se odhaduje až na miliardy korun. S takovou sumou by klidně mohly vydláždit třeba Václavské náměstí. Pojďme si některé z nich společně představit.
svetzeny.cz

Člověk nesmí ztratit dravost a touhu

Sportovní výkon může ovlivnit právě i psychická (ne)pohoda. Co ti pomáhá zvládnout náročné a napjaté chvíle?

Psychika je osmdesát procent výsledku. Mně osobně pomáhá dechové cvičení. Když mám nějaký vážnější problém, kontaktuji svého mentálního kouče Mariana Jelínka a ten mi vždy dobře poradí.

Před dvěma lety tě potkalo jedno z nejhorších zranění, které může sprintéra mít – natržený stehenní sval. Co tě motivovalo nevzdat se a dál bojovat? 

Bohužel to se to stalo, a to troufám si říci v mé nejlepší formě, což mě připravilo o Olympijské hry v Tokiu. Věděla jsem, že jsem byla opravdu dobře připravená, což mě velmi motivovalo a řekla si, že to prostě musím dát znovu. Nic víc, nic míň. Člověk nesmí ztratit dravost a touhu, poté to jde samo. Není na to ale žádná extra rada. Nikdy se nevzdám, teď mám navíc před sebou Olympijské hry v Paříži, které už si nenechám vzít.

Nikola Bendová
Zdroj článku