Přejít k hlavnímu obsahu

Éterická Enya zmizela z očí veřejnosti: Co dnes zpěvačka dělá a jak vypadá?

Její písně jsou nezapomenutelné, stejně jako Enya (62) svým něžným vzhledem. V devadesátých letech slavila zpěvačka nebývalý úspěch a její hudba šla na dračku. Bohužel vzestup na vrchol hudební scény byl pro ni spíš na obtíž a plachá kráska se postupně vytratila ze scény. Co dnes zpěvačka dělá a kam vedly její kroky po ukončení kariéry?

Melancholickou povahu měla Enya už jako malá holčička. Neběhal s ostatními dětmi venku, ale raději seděla v pokojíčku, hrála na klavír a zpívala si. Eithne Patricia Ní Bhraonáin, jak zní zpěvaččino celé jméno, si žila si ve svém vlastním světě složeném z not, tónů a samota jí zcela vyhovovala. Vzhledem k tomu, že obývala rodinný dům ještě s osmi sourozenci, nelze se divit, že talentovaná slečna chtěla mít svůj klid. 

Éterickou zpěvačku zbožňoval papež

Vzhledem k jejímu chování byla dráha sólové zpěvačky trochu překvapením, ale nádherná hudba a texty všechny ohromila. Enya se stala nejúspěšnější irskou umělkyní. Skladby jako Only Time, Carribean a mnoho dalších trhaly rekordy a zpěvačka prodala po celém světě více než 80 milionů alb. Zcela odlišná hudba, než produkovaly popové hvězdičky byla pro fanoušky balzámem na duši. Velkým obdivovatel její hudby byl zesnulý papež Jan Pavel II. a Enya vystupovala v roce 1995 na vánočním koncertu ve Vatikáně.

Z veřejného vystupování měla zpěvačka fobii

Takové pozvání zpěvačka odmítnout nemohla, ale jinak se vždy snažila z veřejného vystupování vykroutit. Je až neuvěřitelné, že miliony liber vydělala skoro pouze prodejem CD. „V hudebním byznysu není nikdo jiný, kdo by byl tak úspěšný, o kom by se tak málo vědělo,” řekl odborník na novinám The Sun. O tom se může dnešním interpretům jen zdát, mohou se přetrhnout, aby zaujali fanoušky během koncertní šňůry a zinkasovali peníze z prodeje vstupenek. Enya byla v tomto ohledu opravdu jedinečná a v jejím případě je jakási sociální fobie velká škoda. Když pak zpěvaččina hudba v čele s hitem May it be zazněla v trilogii Pán prstenů, další zástupy fanoušků se jen hrnuly. To už bylo ale na Enyu příliš mnoho pozornosti a rozhodla se stáhnout z očí veřejnosti.

Za píseň May it be byla Enya nominována na Oscara

Enya se stala paní hradu 

Za vydělané peníze si zpěvačka koupila honosné sídlo a nejen tak ledajaké. Koupila hrad Manderley, jenž byl v Irsku postaven na počest královny Victorie. V hradě se cítí Enya bezpečně a žije v něm pouze s personálem, jenž se o ni stará a s kočkami. Ač by se mohlo zdát, že se jedná o nedobytnou pevnost se spoustou kamer a bezpečnostním systémem, jednomu ze šílených fanoušků se povedl opravdový majstrštyk. V roce 2005 se mu povedl vloupat do hradu, svázal nebohou hospodyni a vydal se pátrat do jednoho z mnoha pokojů po své milované zpěvačce. Naštěstí vše dopadlo dobře, ale Enya si v úkrytu prožila chvíle hrůzy.

Nikdo neví, jak dnes zpěvačka vypadá

Od té doby se už skoro nestýká ani se svou rodinou. ‚‚Moc ji nevidíme. Žije jako královna, je samotářkou,” prozradil její strýc pro The Sun. Enya je ale šťastná a přesto, že vyměnila zvířata za muže, nic jí nechybí. „Můj uzavřený životní styl dráždí spoustu lidí. Nepotřebuji názor někoho jiného. To, že nechci chodit do nočních klubů, není trestný čin,“ uvedla zpěvačka již dříve. Nikdo tak neví, jak dnes irská hvězda vypadá a co vlastně celé dny dělá v rozlehlém sídle. Ostatně ani za její dlouhou kariérů není příliš fotek, jak by se na hvězdu jejího formátu hodilo. Zpěvačka tak zůstává věrná své éterické a tajemné osobnosti.  

Hudba křehké Enyi okouzluje dodnes
Zdroj článku