Přejít k hlavnímu obsahu

Co se může stát, když vás kousne klíště? Nemoci, které přenášejí, vás můžou poznamenat na celý život. Poznejte jejich příznaky včas!

Lidé často kousnutí klíštětem podceňují. Na klíšťovou encefalitida ale zemřela už spousta lidí! Borelióza či ehrlichióza, kterou od nich můžete chytit, jsou také velmi nebezpečné...

Když objevíte klíště

Nejdůležitější je ho co nejrychleji vyndat. Názory, jaký je ten správný postup, se různí, a tak s tím raději zajdětě na pohotovost. Po několika následujících dní místo kousnutí sledujte a hlídejte si i další změny zdravotního stavu. Jakmile se projeví cokoliv neobvyklého, kontaktujte lékaře.

Mohlo by se vám líbit

Vysoký krevní tlak: Omezte konzumaci těchto potravin ještě dnes, předejdete tak selhání ledvin, zhoršení zraku a infarktu

Vysokým krevním tlakem podle odhadů trpí až dva miliony Čechů. Mnozí z nich to ale ani neví, jelikož jim to nezpůsobuje žádnou bolest. Na vině je zejména jedna konkrétní potravina, které Češi jedí příliš velké množství, víte, která to je? Omezte konzumaci těchto potravin ještě dnes, předejděte tak selhání ledvin, zhoršení zraku a infarktu.
svetzeny.cz

Příznaky klíšťové encefalitidy

Příznaky mohou být velmi nenápadné. Toto onemocnění se někdy totiž projevuje jako obyčejná chřipka – v první fázi máte zvýšenou teplotu a bolesti hlavy. Ve druhé fázi, která není tak častá jako ta první, se u pacienta rozvine zánět mozkových blan. Ten poznáte podle silných bolestí hlav, zvracení nebo zvukoplachosti.

Příznaky boreliózy

Boreliózu poznáte podle červené skvrny o velikosti i několika centimetrů, která se může (ale nemusí!) objevit na místě kousnutí. Někdy však pokožka zůstane bez skvrn a projeví se bolesti svalů či zhoršení vidění, otoky kloubů a další příznaky.

Mohlo by se vám líbit

10 znamení, kterými dává tělo najevo, že jíte přiliš mnoho cukru: Rozpoznejte je a zasáhněte, dokud je čas

Pokud máte tyto příznaky, zkuste změnit skladbu jídelníčku a omezit cukr. Ten často může být původcem zdánlivě neškodných problémů, které byste neměli ignorovat.
svetzeny.cz

Další nemoci

Klíšťata přenášejí i další nebezpečné nemoci. Jednou z nich je ehrlichióza, virové onemocnění, které svými příznaky připomíná chřipku. Jejím hlavním příznakem je úbytek bílých krvinek (ten vám zjistí na testech u lékaře). Vaši čtyřnozí mazlíčky se zas mohou nakazit tzv. babeziózou. Projevuje se horečkou, nechutí, apatií nebo krví v moči. Jestliže vaše zvíře trpí těmito příznaky, vemte jej k veterináři. Neléčená babezióza může vést až ke smrti.

Jak předejít onemocnění

Chcete-li se vyhnou potenciálnímu nebezpečí, před každým výletem do přírody se poctivě nastříkejte sprejem proti klíšťatům. Pamatujte, že účinná látka časem vyprchá a aplikaci je nutné opakovat v pravidelných intervalech. Po každém takovém výletě si také zkontrolujte celé tělo. Další možností je očkování proti klíšťové encefalitidě. Aktivitu klíšťat můžete sledovat na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu.