Co se může stát, když vás kousne klíště

Když objevíte klíště

Nejdůležitější je ho co nejrychleji vyndat. Názory, jaký je ten správný postup, se různí, a tak s tím raději zajdětě na pohotovost. Po několika následujících dní místo kousnutí sledujte a hlídejte si i další změny zdravotního stavu. Jakmile se projeví cokoliv neobvyklého, kontaktujte lékaře.

Příznaky klíšťové encefalitidy

Příznaky mohou být velmi nenápadné. Toto onemocnění se někdy totiž projevuje jako obyčejná chřipka – v první fázi máte zvýšenou teplotu a bolesti hlavy. Ve druhé fázi, která není tak častá jako ta první, se u pacienta rozvine zánět mozkových blan. Ten poznáte podle silných bolestí hlav, zvracení nebo zvukoplachosti.

Příznaky boreliózy

Boreliózu poznáte podle červené skvrny o velikosti i několika centimetrů, která se může (ale nemusí!) objevit na místě kousnutí. Někdy však pokožka zůstane bez skvrn a projeví se bolesti svalů či zhoršení vidění, otoky kloubů a další příznaky.

Další nemoci

Klíšťata přenášejí i další nebezpečné nemoci. Jednou z nich je ehrlichióza, virové onemocnění, které svými příznaky připomíná chřipku. Jejím hlavním příznakem je úbytek bílých krvinek (ten vám zjistí na testech u lékaře). Vaši čtyřnozí mazlíčky se zas mohou nakazit tzv. babeziózou. Projevuje se horečkou, nechutí, apatií nebo krví v moči. Jestliže vaše zvíře trpí těmito příznaky, vemte jej k veterináři. Neléčená babezióza může vést až ke smrti.

Jak předejít onemocnění

Chcete-li se vyhnou potenciálnímu nebezpečí, před každým výletem do přírody se poctivě nastříkejte sprejem proti klíšťatům. Pamatujte, že účinná látka časem vyprchá a aplikaci je nutné opakovat v pravidelných intervalech. Po každém takovém výletě si také zkontrolujte celé tělo. Další možností je očkování proti klíšťové encefalitidě. Aktivitu klíšťat můžete sledovat na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu.

@svetzeny