Přejít k hlavnímu obsahu

Krásný Paris a ještě hezčí Helena: Jaký byl mytologický příběh, ve kterém malé jablko zapříčinilo velkou válku?

Krásná Helena, nazývaná Trojská, byla podle řecké mytologie nejkrásnější ženou světa. Její krása oslnila trojského prince Parida natolik, že ji unesl do Troje. To rozhněvalo jejího manžela Meneláa Spartského natolik, že rozpoutal válku.

Vše začalo jablkem

Podle příběhu z řecké mytologie se kdysi konala svatba bohyně Thetis s člověkem, fthíjským králem Péleem. Na svatbu byli pozváni všichni bohové až na bohyni sváru Eris. Tu na svatbu nepozvali, jelikož nikdo nestál o hádky na svatební hostině. Eris se však velice urazila a jako pomstu si připravila zlomyslný kousek. Právě, když oslavy vrcholily, se vetřela do hodovní síně oblečená jako služebná a nesla stříbrný talíř s jablkem, u kterého stálo: „Té nejkrásnější“.

Info ikona
Helena Trojská

 

Talíř s jablkem pak položila na stůl, kde seděly tři bohyně Héra, Athéna a Afrodita. Když spatřily nápis u jablka, okamžitě u nich došlo k hádce, pro kterou z nich je jablko určeno. Jejich hádku musel ukončit až král všech bohů mocný Zeus, který je vyslal na horu Ídu u Tróje za krásným mladým mužem Paridem, který dosud nepoznal ženu, aby je rozsoudil. Doprovázel je bůh Hermés.  Mladý muž Paris byl pak vyzván, aby dal jablko té nejkrásnější. Bohyně se jej snažily různě přesvědčit, ale nakonec se Paridovi nejvíce zamlouvala nabídka bohyně Afrodity, která mu za jablko nabídla lásku nejkrásnější ženy na světě. Tou byla Helena, polobohyně a manželka krále Sparty Meneláa.

Info ikona
Paris a Helena

Unesená manželka a válka

Poté, co Paris dostal slib od Afrodity, se vypravil do Sparty, aby si podmanil srdce nejkrásnější ženy, po které toužil. Když se pak v královském paláci setkal s králem a královnou Helenou, Helena jím byla natolik uchvácena již při prvním pohledu, že ji později snadno přesvědčil, aby se s ním vrátila do Tróje. Když si však druhý den král Meneláos uvědomil, že jeho manželka utekla s princem, rozzuřil se a společně se svým bratrem, mykénským králem Agamemnónem z Argosu, a dalšími řeckými králi připravil námořnictvo s tisíci lodí a vyplul do Tróje. Následovala válka mezi Řeky a Trojany, která trvala deset let.

Info ikona
Trojská válka

 

Během války se Paris neprojevil jako příliš odvážný válečník. Většinu času trávil se svou Helenou a nebyl oblíbený ani u svého vlastního bratra Hektóra, který mu vyčítal jeho nečinnost ve válce. Svého okamžiku slávy se během války však nakonec Paris dočkal, když svým šípem zabil legendárního řeckého válečníka Achilla. Trefil totiž jeho jediné zranitelné místo: patu.  Krátce nato byl však on sám zasažen otráveným šípem a Paris následně v bolestech zemřel opuštěný. Helena se pak na krátko stala manželkou jeho mladšího bratra Déifoba, než ho Meneláos vlastnoručně zabil. Válku nepřežili ani jeho rodiče i všichni jeho bratři. Meneálos měl celou dobu za to, že se jednalo o sprostý únos, se kterým nemá Helena nic společného, a tak se vrátil do Sparty společně se svou manželkou Helenou. Helena sama později tvrdila, že celý vztah s princem Paridem byl jakýsi blud. Celý příběh byl upraven a zfilmován a roku 2004 vyšel film Troja, kde se objevil v roli Parida Orlando Bloom a v roli Heleny Diane Kruger.

Caesar, Kleopatra a Marcus Antonius: Starověký příběh lásky a intrik s tragickým koncem. Jaké bylo prokletí milenců Kleopatry?

Kleopatra ve svých pouhých 22 letech okouzlila tehdy vojevůdce Caesara, kterému bylo 52 let. Jejím cílem bylo s jeho pomocí získat vládu, kterou jí její třináctiletý bratr Ptolemaios upíral. Zdálo by se, že mohlo jít o největší milostný příběh Antiky, ale její skutečnou láskou byl římský generál Marcus Antonius.
svetzeny.cz
Zobrazit příspěvek na Instagramu

Starověcí Řekové své ženy nelíbali, sukně jim připadaly mužné a další věci našich předků, které dnes již nejsou k pochopení

Existuje určitá představa o romantice ve starověku, kterou v lidech umocnily snímky jako Trója, Gladiátor nebo seriál Spartakus. Ale pokud se na historii podíváte více zblízka, zjistíte, že v minulosti nebylo vše tak romantické, jak se může zdát, a uvidíte i bizarní postupy jako je praní prádla v moči, nošení ananasu na večírky jako symbol bohatství a další.
svetzeny.cz