Přejít k hlavnímu obsahu

Kvíz: Pravopis českého jazyka, který by měl zvládnout každý absolvent základní školy. Otestujte svoje znalosti

Připravte se na kvíz z češtiny! Jestli jste si mysleli, že po opuštění základní školy už nikdy nebudete muset řešit pravopis, mýlili jste se. Vyzkoušejte své znalosti a uvidíte, jestli se pořád držíte nad vodou, nebo z vás bude ten, kdo způsobuje jazykovou katastrofu. Jste připraveni na to, abyste se vrátili do lavic a ukázali své jazykové schopnosti?

Nejtěžší jazyky světa

Identifikace nejtěžších jazyků světa je obtížná a závisí na mnoha faktorech, jako jsou například gramatika, slovní zásoba, abecední systém, výslovnost atd. Následující jazyky jsou však obecně považovány za nejtěžší:

  1. Mandarínština - s více než miliardou mluvčích je mandarínština nejrozšířenějším jazykem na světě, ale její gramatika a výslovnost jsou velmi složité a mnoho slov má podobný tvar.

  2. Arabština - arabština má bohatou slovní zásobu a složitou gramatiku s mnoha složenými tvary slov, navíc existuje mnoho dialektů, což ztěžuje dorozumívání v různých oblastech.

  3. Japonština - japoneština má velmi složitou abecední soustavu, kombinaci dvou slabik do jednoho znaku, což znamená, že se musí naučit až tisíce znaků a dvě varianty výslovnosti - jeden pro původní japonská slova a druhý pro slova převzatá z cizích jazyků.

Kvíz českého jazyka 

Mohlo by se vám líbit

Kvíz: Poznáte hrady a zámky, kde se natáčely známé české pohádky? Otestujte své znalosti

Sezona návštěv hradů a zámků je už zase v plném proudu. Chystáte se navštívit některý z našich historických skvostů? Jsou nádherné samy o sobě, ale na mnohých z nich se točily známé filmové pohádky. Pojďte se s námi podívat do míst, kudy běhala Jasněnka, procházela se Krasomila nebo na svém milovaném Juráškovi jezdila Popelka.
svetzeny.cz

Věděli jste, že ...

Čeština je západoslovanský jazyk, kterým mluví přibližně 10 milionů lidí, především v České republice. Patří mezi flektivní jazyky, což znamená, že se slova ohýbají podle mluvnických kategorií, jako jsou rod, číslo, pád a případně i další. Mezi zajímavosti o češtině patří:

  • Čeština má velmi bohatou slovní zásobu, což je dáno mimo jiné tím, že má mnoho slovanských kořenů a zároveň přijímá slova z dalších jazyků.

  • Čeština má složitý systém výslovnosti, s mnoha hláskami a souhláskami, které se vyslovují jinak než v jiných jazycích.

  • Čeština má velmi komplikovanou skloňovací a časovací systémy, které vyžadují pečlivou pozornost při učení.

  • V češtině existuje mnoho slov, která mají významově blízké varianty, ale liší se jen v jednom písmenu, což ztěžuje učení se pravopisu.

  • Mezi zajímavosti patří i fakt, že v češtině existují dvojí spisovné tvary - jeden pro hovorovou řeč a jeden pro oficiální dokumenty a literaturu.

Celkově lze říci, že čeština je jazyk s bohatou historií a mnoha složitými prvky, které ji však činí unikátní a zajímavou pro učení.

Zdroj článku