Přejít k hlavnímu obsahu

Kvíz: Pojďte si otestovat základní znalosti z biologie: Odpovědi by měl znát každý žák osmé třídy

Info ikona
Biologie pro 8. třídu

Přírodopis se nevyhnul ve škole nikomu z nás. Nejinak to mají dnešní žáci 8. tříd základních škol, kteří probírají lidské tělo. Základní znalosti z biologie se určitě hodí každému i v běžném životě. Například ve chvíli, kdy se budete snažit rozluštit zprávu svého obvodního lékaře. Udělejte si chvilku a vyplňte náš kvíz, ať zjistíte, co si z učiva potřebujete zopakovat.

Přírodopis patří obecně k těm oblíbenějším předmětům, které nás v životě potkají. Samozřejmě záleží na konkrétní látce. Učit se o horninách či lišejnících není určitě tak zajímavé, jako poznávat zvířata nebo lidské tělo. Právě to je tématem, které se probírá celou osmou třídu základní školy. Znalosti z této oblasti jsou jedny z těch, které jistě uplatníte i v reálném životě. Pokud se o svém těle leccos naučíte, budete si umět dát spoustu věcí do souvislostí. A to se přece hodí!

Učivo se probírá podle daných osnov a podle učebnice. Ale existuje spousta zajímavostí, které se týkají lidského těla, ale nikdy jste o nich dost možná neslyšeli. Tady jsou některá méně známá fakta. 

KVÍZ: Zvládli byste učivo základní školy? Osvěžte si znalosti z přírodopisu a poznejte české ptáky

Venku začínají zpívat ptáci a to znamená, že jaro je v plné síle. Přemýšleli jste někdy nad tím, jací ptáci se objevují ve vašem okolí? Poznáte, kdo se to objevuje ve vašem krmítku? Poznáte ptáky z fotografií? Otestujte své znalosti.
svetzeny.cz

Zajímavosti o lidském těle

1. Při narození jste měli více kostí

Pravděpodobně jste se učili, že má člověk v těle 206 kostí. Ve skutečnosti se rodíme s 300 kostmi. Některé se v průběhu dětského růstu spojují dohromady, takže v dospělosti jim máme skutečně jen 206.

2. A cenu za nejsilnější sval získává...

Možná vás překvapí, že čelist je ve skutečnosti nejsilnější sval v těle.

3. Je někdo ochotný se vykoupat... ve slinách?

Za průměrný život vyprodukuje jeden člověk tolik slin, že by naplnily dva plavecké bazény. Nechutné a fascinující zároveň!

4. Játra dorůstají!

Vaše játra jsou jediným orgánem, který se dokáže zcela regenerovat. Pokud by někdo daroval polovinu svých jater někomu jinému, jeho játra by během několika týdnů opět dorostla do původní velikosti.

Vědomostní test: Ověřte si, zda jste skuteční znalci krás české přírody

Jak dobře znáte přírodní krásy České republiky? Ověřte si, zda jste skutečnými znalci české přírody. Máme pro vás připraven krátký vědomostní test, který prozradí, kolik toho o krásách naší země víte. Uspějete, nebo se ukáže, že vaše znalost není tak dobrá, jak jste si mysleli?
svetzeny.cz

5. Malá, ale mocná

Nejmenší kosti ve vašem těle se nacházejí uvnitř vašeho ucha. Ve skutečnosti jsou tak malé, že by se všechny vešly do haléře. Ale bez nich byste nic neslyšeli.

6. Ucho nepotřebuje vatové tyčinky

Vaše ucho se čistí samo kvůli jedné věci: ušnímu mazu. Není to jen odpudivý sliz. Udržuje vaše uši čisté a chrání vás před bakteriemi. Navíc z ucha samovolně odchází ven.

7. Nadlidský zrak

Věděli jste, že vaše oči jsou tak výkonné, že dokáží rozpoznat světlo z plamene svíčky na vzdálenost více než 1,7 km?

8. Vůně nostalgie

Váš čich je úzce spojen s vašimi vzpomínkami. Některé vůně mohou téměř okamžitě vyvolat velmi silné emoce a vzpomínky. Zajímavým faktem je, že ženy mají silnější čich než muži.

9. Co je na vás jedinečné?

Zapomeňte na otisky prstů - věděli jste, že otisk vašeho jazyka je naprostý originál a nikdo nemá úplně stejný? Možná to bude nový autentizační nástroj pro příští chytrý telefon.

Kvíz z přírodopisu: Vyzkoušejte si poznávačku stromů dle květů a listů

Jak jste na tom s učivem přírodopisu pro základní školy? Osvěžte si své znalosti v rámci naší poznávačky. Ta je tentokrát zaměřená na správné určení stromů na obrázcích dle květů a listů. Trefíte správně všechny odpovědi, nebo jste snad už učivo základní školy zapomněli?
svetzeny.cz

10. Kýchání je resetovací tlačítko vašeho nosu

Vědci nedávno zjistili, že kýchání je možná způsob, jak se náš nos "restartuje", aby se zbavil všech špatných částic, které jsme vdechli.

11. Váš žaludek dokáže strávit mnohem víc než jen jídlo

Kyselina ve vašem žaludku je tak silná, že by mohla rozpustit kov. Naštěstí ji vaše žaludeční sliznice snese, a to díky enzymům, které se v žaludku nacházejí.

12. Víte, že máte silný malíček?

Bez malíčku byste ztratili asi 50 % síly ruky. Ano, velké věci jsou často ukryté v maličkostech.

13. Další kousnutí do prachu...

Na závěr jedna zajímavá, ale nechutná informace: Vaše tělo ročně shodí asi osm kilogramů odumřelé kůže. A většina těchto buněk se usazuje jako prach ve vaší domácnosti, který pak vdechujete. 

Zdroj článku