Přejít k hlavnímu obsahu

Kvíz: Patříte mezi pamětníky seriálu 30 případů majora Zemana? Otestujte své znalosti

Info ikona
Třicet případů majora Zemana

Televizní seriály měly v době totality velkou oblibu. Mezi ty nejpopulárnější a často reprízované patřil kontroverzní seriál Třicet případů majora Zemana. Pokud patříte mezi pamětníky a seriál jste sledovali, zkuste si v našem kvízu ověřit své znalosti o něm.

Seriál “30 případů majora Zemana” je jedním z nejznámějších a nejpopulárnějších televizních seriálů tehdejšího Československa. Vysílal se v letech 1974 až 1979 a má celkem 30 epizod.

Režisérem seriálu byl Jiří Sequens st. a hudbu složil Zdeněk Liška. Herecké obsazení tvořili například Vladimír Brabec, Rudolf Jelínek, Miloš Willig, František Němec, Ladislav Mrkvička, Vladimír Ráž, Josef Větrovec, Emil Horváth ml., Renáta Doleželová a další

Seriál 30 případů majora Zemana je legendární 

Každý týden se diváci těšili na jeden z 30 zajímavých případů života a práce pokrokového policisty Jan Zemana (Vladimír Brabec), který pracoval pro Sbor národní bezpečnosti (SNB) podle pravidel komunistického režimu. Jako neohrožený a v každém směru kladný hrdina čelil různým zločineckým organizacím i jednotlivcům, kteří se postavili proti spravedlnosti a hlavně proti komunistickému režimu. 

KVÍZ: Jak dobře zvládáte psaní s/z? Otestujte se v našem kvízu. Test by měl zvládnout každý absolvent základní školy

svetzeny.cz

Seriál je považován do jisté míry za historický dokument, protože ukazuje pravdivou realitu Československa v době komunistického režimu. Na druhou stranu má ale i punc propagandistického díla, které záměrně zkreslilo historické události a skutečnosti s cílem manipulovat s informacemi a ovlivnit myšlení diváků. 

Seriál byl natočen s cílem oslavit komunismus a jejich úspěchy v boji proti kapitalismu i imperialismu. Ukazoval ale i starosti života "obyčejných" lidí po druhé světové válce - například problém nedostatku potravy nebo nedostatku práce.

Seriál “30 případů majora Zemana” je tedy velmi zajímavým tématem pro studium historie i televizní tvorby. Má samozřejmě své silné stránky i slabiny - jako každý jiný seriál nebo dokument film. Nedá se mu ale upřít skvělé filmařské zpracování včetně hereckých výkonů. 

Otestujte si svoje znalosti v našem kvízu

Zdroj článku