Přejít k hlavnímu obsahu

Máte přemrštěné očekávání od své polovičky? Pozor na to

Západ slunce, romantická procházka po pláži, sklenka vína a významné pohledy dvou milenců. Samozřejmostí je dokonalý make-up a účes! Zní to jako sen? Možná proto, že to tak trochu sen je. Sen, co máme v hlavě díky romantickým filmům a můžeme občas puknout vzteky, že náš miláček není stejný jako Ryan Gosling.

Romantika na každém kroku

Což o to, život s vaším partnerem je vlastně hezký, máte ho ráda, rozumíte si a neměnila byste. Ale přece jenom, občas se vám chce brečet, když si představíte, že to, co zažívají hrdinky na filmových plátnech, jde tak trochu mimo vás. „Chápeš to? My jdeme po sto padesáti letech konečně na večeři a on vybere restauraci, kde mají plazmu, a celou dobu tam čučí na fotbal,“ rozčiluje se moje kamarádka, milovnice příběhů Rosamundy Pilcher. Manžel prostě nesplnil její představu o romantickém večeru, kterým je útulná restaurace s výhledem na Vltavu, kde hraje tlumená hudba, mihotají se plamínky svíček a on se jí mezi vybranými chody dívá dlouze do očí. No ano, střet reality s nekonečnou touhou po romantice dopadl výčitkami a zklamáním.

Jiří Dvořák jako James Bond? V kalendáři Proměny

svetzeny.cz

Marťani a Venušanky

Pár romantických chvilek jsme na začátku vztahu zažili a o to víc nechápete, že mužům tyhle momenty nechybějí. A pánové? Ti naprosto netuší, o co vám vlastně jde. Nedej bože, když jim ještě položíte záludný dotaz typu „miluješ mě“? To pak protočí obvykle panenky. Romantika je krásná, ale je potřeba brát ji tak trochu s rezervou. Což je poměrně těžké, když odmalička koukáte na všechny ty Angeliky, Hříšné tance a Lásky nebeské a slzíte nad láskou až za hrob. Když jsme u těchto romantických příběhů, podle psychologů v nich většina žen vidí naplnění vlastních snů a přání. V romantických filmech vidíte to, co byste chtěla zažít v reálném životě. Prožíváte s hlavní hrdinkou její lásku, ale na druhou stranu se neubráníte srovnání s tím, co máte vy. A tím pádem i s vaším partnerem. To, že není takový krasavec jako filmový hrdina, byste ještě překousla (vy taky pravděpodobně nejste Miss České republiky), ale proč není tak pozorný, něžný, nenosí vám kytky a neskládá komplimenty? Proč se nechce procházet večerním městem a povídat si? Cítíte se zklamaná, nedoceněná a na své drahé polovičce vidíte všechny nedostatky.

Ztratila se touha ve vašem vztahu? Nevěšte hlavu, nic není ztraceno

svetzeny.cz

Svět bez iluzí a bez romantiky? Ne! 

„Život není to, co bychom chtěli mít, ale to, co máme,“ říkával spisovatel Arnošt Lustig. Na jednu stranu je to pravda. Představovat si, že budete žít jako princezna v pohádce a partner vás bude zahrnovat něžnostmi a nosit kytky, je mimo realitu. Stejně by vás to brzy omrzelo. A myslet si, že ho předěláte, je utopie. Na druhou stranu ale nemusíte na své představy o romantických chvílích úplně rezignovat a utíkat jenom k filmům a románům z červené knihovny. Pokud vám krásné chvilky chybějí, nečekejte ublíženě v koutě, až vás partner ohromí nějakým gestem, a zkuste vzít iniciativu do svých rukou. Aby mohl vztah dobře fungovat, je důležité navzájem vědět o svých touhách, potřebách a projevovat si lásku a náklonnost. Zatímco pro vás je to dost možná procházka a posezení při svíčkách, pro něj je to s láskou připravený steak a vychlazené pivo, které si vezme k fotbalu v televizi. Dopřejte mu takovou chvíli bez výčitek – nezapomínejte na toleranci. Jenom největší ignorant by potom nedopřál vám, po čem toužíte.

predplatsi.cz