Přejít k hlavnímu obsahu

Spali jste dnes špatně? Čtyři nejčastější důvody

Pro mnoho lidí je noc z neděle na pondělí všechno, jen ne uklidňující. Toto jsou možné důvody.

Je pondělí a vy jste unavení a ve špatné náladě? Měli jste špatnou noc? Zná to skoro každý z nás a velká únava právě v pondělí ráno není náhoda. Toto jsou čtyři nejčastější důvody, proč mnoho lidí špatně spí z neděle na pondělí. Pokud máte před sebou volný den, přinášíme vám devatero, díky kterému zažijete přímo královské ráno. 

1. Rytmus je zničen

Mnoho lidí spí o víkendu výrazně déle než v týdnu. Sobota je nejoblíbenější den pro „lazy morning“, protože v pátek jste šli na drink, byli dlouho s přáteli a stihli jste protancovat střevíce na party nebo se protáhlo posezení s přáteli a sklenkou vína. Ponocování a následné „dohánění“ spánku další den není rozhodně pro tělo to pravé ořechové. Vaše tělo je tak zmatené, že vaše noc před pracovním týdnem vypadá jako hra na převalovou z jednoho boku na druhý.

2. Tělo má stále energii

Pro většinu z nás je neděle od nic nedělání a schválně si plánujeme den, kdy si dáme nohy nahoru a nehneme se z gauče. Je jedno, jestli se opalujeme u jezera, relaxujeme na zahradě nebo lenošíme a sledujeme film. Pohyb nám ale logicky pomáhá unavit tělo a přispívá ke kvalitnějšímu spánku. Pokud jste se celý den tedy pohybovali jen v trojúhelníku gauč, záchod a lednice, nemůžete se divit špatnému spánku.

3. Myšlenky nás dohání

Zatímco pracovní povinnosti byly v sobotu ještě daleko, nedělní večer si dokážeme dost znepříjemnit myšlenkami na nadcházející povinnosti a starosti, které přicházejí ruku v ruce s pondělním ránem. Není se tedy čemu divit, že o vyspání do růžova můžeme opravdu jenom snít. Zkuste žít přítomným okamžikem, nemyslete na to, co bude zítra, za týden nebo za měsíc. Teď  a tady! 

4. Plný žaludek = špatný spánek

Neděle je náš „cheat day“, kdy jíme všechno, jedeme na návštěvu k babičce na kávičku a buchtu a naše tělo dostane pořádný šok. Celý týden se snažíme jíst střídmě a s rozvahou a o víkendu to rozjedeme ve velkém. Pro tělo je ale obtížné najít energii pro kvalitní spánek, když má spoustu práce s trávením tučného jídla. Dejte si večeři o malinko dříve, ať má váš žaludek čas trávit.