Přejít k hlavnímu obsahu

Láska na celý život existuje! Psychologové odhalili tajemství dlouhodobých vztahů. Co si o tom myslíte vy?

Info ikona
Láska

Zajímá vás tajemství dlouhodobého vztahu? Psychologové Gottmanovi znají pravidla, díky nimž to bude fungovat. S kterými pravidly souhlasíte, a která vám naopak připadají zbytečná?

Ve shonu každodenního života se rychle stane, že jdou partner nebo společný čas stranou. Americká psycholožka Dr. Julie Schwartz Gottman a její manžel Dr. John Gottman - také psycholog – přišli na devět bodů, které jsou nezbytné pro dlouhodobý vztah. S desetiletými zkušenostmi ve výzkumu vztahů lze s jistotou říci, že oba „něco“ vědí o vědě lásky. Níže odhalujeme devět tajemství k úspěšnému a trvalému vztahu.

1. Důvěra

Toto je základní stavební kámen neutichající lásky – důvěra. Bez ohledu na to, zda jste depresivní, náladoví, nemocní, šťastní nebo v bláznivé náladě náladě - váš partner je tu pro vás v každé situaci a vy pro něj. Samozřejmě, chyby se stávají i v těch nejlepších vztazích. Všichni jsme jenom lidé.

2. Vyznání

Jde o jistotu, že vy a váš partner jste na společné životní cestě, aniž byste se od této cesty odchýlili. Toto vyznání úzce souvisí s předchozí složkou důvěry a tvoří s ní základ lásky, která vydrží celý život.

3. Milostné mapy

Gottmanovi vysvětlují tento termín „milostné mapy“ tak, že je třeba poznat a chápat svět myšlenek a pocitů partnera. Jaké jsou jeho potřeby, pocity, hodnoty, priority, nejtrapnější okamžik z dětství nebo jeho oblíbený film? Je důležité klást si navzájem otázky, abyste byli informováni o tom, kdo je váš partner a jak se v průběhu času vyvíjí.

4. Náklonnost a obdiv

Nikdy není špatný nápad říct partnerovi, že ho milujete a respektujete. I když si myslíte, že to váš partner ví, protože jste to častokrát říkali v raných fázích vztahu. Musí to slyšet pořád. Ať jste spolu rok nebo deset.

5. Pozor

Jak reagujete na svého partnera? Ignorování, odvrácení se, reakce na něj nebo aktivní komunikace - to jsou všechny možné varianty vaší reakce. Obecný pocit spojení a ochoty komunikovat mezi vámi a vaším partnerem by měl vždy převládat.

6. Pozitivní myšlení

Tato úroveň souvisí s vaším obecným postojem. Představte si, že váš partner jedná nevrle. Místo toho, abyste na něj reagovali negativně, můžete přejít na pozitivní perspektivu myšlenkou jako „Možná špatně spal?“.

7. Řešení konfliktů

Jak jednáte, když jste naštvaní nebo rozrušení? Podle Gottmanů nejsou obvinění, kritika a pohrdání na místě. Podle tohoto pravidla byste se měli spíše pokusit popsat své pocity a vysvětlit svoje potřeby.

8. Ctěte svůj protějšek

Předposlední krok k celoživotní lásce? Ctěte navzájem svoje sny! To je zvláště důležité v hádce. Buďte si vědomi a respektujte sny a cíle svého partnera. Soucit a porozumění vašim snům usnadňují kompromisy budoucích konfliktů.

9. Zdravý rozum

Konečné tajemství společného partnerství neznamená, že byste měli v životě následovat do puntíku stejný cíl jako váš partner. Jde spíše o výměnu nápadů, o jejich individuální význam a o to, jak podpořit partnera, aby jich dosáhl. Mluvte o tom, a pak se snažte podpořit svého partnera při realizaci jeho smyslu života. To samé byste měli očekávat i vy, samozřejmě.

Newsletter

Svet Zeny logo

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.