Přejít k hlavnímu obsahu

7 způsobů, jak zvládnout neúspěch

Info ikona
úspěšná žena

Pro někoho může být neúspěch bolestivý, pro druhého je to skvělý výchozí moment pro životní změnu. vždy záleží na úhlu pohledu, s nímž přistupujeme k výzvám. Nakonec může platit staré dobré pravidlo „všechno špatné je pro něco dobré“.

„Když zakopneme, je potřeba se zvednout a jít dál. Stojí to hodně sil, ale věřím, že to dokážete,“ říká koučka Lenka Černá, která sestavila sedmero speciálně pro čtenářky Světa ženy.

 

1. Pusťte démony ven!

Možná jste byli v dětství učeni tomu, že vztekat se nemá a za každé situace máte udržet emoce na uzdě. Ale ruku na srdce, není pro nás nezdravé v sobě emoce dusit? Pokud cítíte vztek, nebojte se je pustit ven! Vydupejte se, křičte, mlaťte polštáři... cokoliv vás napadne. Je zcela přirozené, že rozčilení z neúspěchu cítíte, a je zapotřebí vše negativní pustit ven!

Útěk nás nespasí: Naučte se čelit problémům a dejte svůj život do pořádku

svetzeny.cz

2. Rozhýbejte to

Když prožíváte nezdary, reaguje na nerovnovážnou situaci psychický i fyzický systém. Mysl je neklidná a tělo se dostává do stresové reakce. Vyplavuje se více adrenalinu, stahují se svaly a dostáváte se do vyčerpání. Můžete si v takový moment pomoci hlavně tím, že své tělo začnete rozhýbávat a protahovat. Zajděte si na jógu, cvičte pět Tibeťanů, choďte na procházky nebo se jen na chvíli protáhněte v teple domova. Důležité je, abyste svému tělu dopřáli aktivitu i následné zklidnění!

3. Rozšiřte si své obzory

Přišlo pochybení a vy vnímáte svůj neúspěch. Nedokážete ale od problému odstoupit a pochopit, proč se vám taková životní lekce děje. v tento moment je úžasné, když si na pomoc přivoláte svého životního průvodce nebo mentora, který vás může podpořit. Společně můžete odhalit hlubší příčiny svého neúspěchu a zároveň jej využít pro svou osobní transformaci!

4. Pochopte, proč se situace stala

Jsem příznivcem tvrzení, že náhody neexistují a vše se děje z nějakého důvodu. Možná z pohledu současné optiky vnímáte své selhání nebo pochybení jako neúspěch, ale co se na celou situaci podívat z jiného úhlu? Možná se vám tohle všechno děje jen proto, abyste se něčemu naučili, zapracovali na sobě a ve svém životě se posunuli dále. Když si ze svých neúspěchů uděláte učební látku pro svůj osobnostní rozvoj, váš život se změní k nepoznání.

5. Nebojte se podpory nejbližších

I když vás neúspěch může sebevíce bolet, můžete jej zvládnout pomocí podpory svých nejbližších. Právě proto přece do vztahů vstupujeme, abychom svůj život sdíleli s někým, koho milujeme a vzájemně si pomáháme. Tak si o pomoc nebojte říci a dovolte si být křehká, mít své slabosti. Pokud vaše partnerství funguje, podpora jistě přijde. A to jak emoční, tak hmotná. Jen si o ni musíme říci!

6. Trénujte vnitřní sílu

Když procházíme životními nezdary a neúspěchy, často ztrácíme energii a svou vnitřní sílu. Přitom ty je potřeba ze všech sil chránit, ať se děje cokoliv. Jsou pro nás zásadní. Pamatujte si, že vaše hodnota je neměnná. Dílčí neúspěch je pouze krokem k finálnímu úspěchu, který se jistě dostaví. Kromě vlastní psychické podpory se zkuste zaměřit na oblast svého trupu, kde je centrum vnitřní síly. Zkuste si představit, jak toto místo prosvěcuje slunce, které je zároveň dobíjí a léčí.

7. Vystoupejte na emoční proces

Vždycky máte na výběr. Můžete se nechat emocemi ovládat, nebo s nimi začnete pracovat – vědomě je ventilovat i třeba pozorovat. Zkuste si představit, jak sedíte na posedu a máte možnost se na celý svůj neúspěch dívat shora. Stále je to tak hrozné, jak se zdálo na začátku? A jak nyní vnímáte své chování? Technika emočního posedu vám vždy bude pomáhat k tomu, abyste svůj neúspěch zpracovali z určitého nadhledu a zdravého odstupu. A to je skvělé, nemyslíte?