
Láska si nevybírá podle věku, životní situace ani podle toho, co si myslí okolí. Přichází často ve chvíli, kdy ji člověk vůbec nečeká. Někdy je tichá a nenápadná, jindy převrátí život všech hlasitě naruby během několika dní. A právě takový příběh se stal Olze (44). Zamilovala se do kluka, který by mohl být jejím mladším bráchou.
Rozdíl věku ve vztazích je téma, které stále budí emoce a pozdvižení. Zatímco u některých párů je považován za samozřejmost, jinde se setkává s nepochopením. Když je žena starší než muž, bývá to pro okolí často překvapení. Přesto existuje mnoho vztahů, které ukazují, že věk sám o sobě o kvalitě lásky nic nevypovídá. Podobný příběh prožila i Olga, která dnes říká, že ji láska potkala ve chvíli, kdy ji vůbec nehledala. Bylo jí čtyřicet, měla za sebou rozvod a dlouho si myslela, že už ji žádné velké citové dobrodružství nečeká. Žila klidný život, chodila do práce, starala se o domácnost a postupně si zvykala na samotu.
Byla to náhoda
„Seznámili jsme se úplnou náhodou. Kamarádka mě přemluvila, abych šla na menší oslavu narozenin. Původně se mi vůbec nechtělo, byla jsem unavená po práci. Nakonec jsem šla a právě tam jsem ho potkala,“ vzpomíná Olga. Na první pohled ji zaujal jeho úsměv a bezprostřednost. Brzy ale zjistila, že je mezi nimi jeden velký rozdíl. Bylo mu teprve čtyřiadvacet. „Když mi řekl svůj věk, skoro jsem se zasmála. Říkala jsem si, že to nemůže myslet vážně. Vždyť bych mohla být skoro jeho starší sestra,“ popisuje Olga. Přesto spolu strávili celý večer povídáním. Mluvili o práci, cestování i o obyčejných věcech ze života. Čas ubíhal rychleji, než čekala.
Ozval se znovu
Po několika dnech se znovu ozval. Pozval ji na kávu a Olga dlouho váhala, jestli má jít. V hlavě jí běžely myšlenky na to, co by řeklo okolí. Nakonec ale souhlasila. „Řekla jsem si, že je to jen káva. Nic víc.“ Jenže z jedné schůzky se stala další a pak další. Olga postupně zjistila, že si s ním rozumí víc, než čekala. „Je neuvěřitelně pozorný, vtipný a dokáže mě rozesmát i ve chvíli, kdy mám špatnou náladu. Vedle něj jsem se začala cítit znovu živá.“ Nejtěžší část přišla ve chvíli, kdy o vztahu řekla rodině a přátelům.

Reakce byly různé. Někteří ji podporovali, jiní byli skeptičtí. „Hodně lidí si myslelo, že je to jen krátké dobrodružství. Někteří mě varovali, že si jen užívá a jednou odejde.“ Olga ale říká, že právě jeho přístup ji přesvědčil, že jejich vztah je skutečný. „Nikdy se za mě nestyděl. Vždy mě bral mezi své přátele a choval se ke mně s respektem. Věkový rozdíl jsme přestali řešit velmi brzy.“
Jsou to čtyři roky...
Dnes jsou spolu téměř čtyři roky. Olga přiznává, že jejich vztah není vždy jednoduchý. Občas se objeví rozdíly v názorech nebo v životních zkušenostech. Přesto říká, že by neměnila. „On mi vrátil radost ze života. Naučil mě znovu se smát a užívat si obyčejné věci.“ Na otázku, jestli se bojí budoucnosti, odpovídá s úsměvem. „Samozřejmě někdy přemýšlím nad tím, co bude za deset nebo dvacet let. Ale pak si uvědomím, že žádný vztah nemá jistotu. Důležité je to, co máme teď.“ Olga dnes říká, že láska přišla ve chvíli, kdy ji vůbec nečekala. A právě proto si jí tolik váží.
„Možná jsme pro někoho zvláštní pár. Ale já vím jedno. Miluji ho nade vše a jsem šťastná.“ Reakce lidí dnes Olga vůbec neřeší a dělá dobře. „Vztahy nejsou založené na tom, jak staří jste, ale zdali si rozumíte a máte se rádi. Pokud spolu dva lidí umí žít, pokud vědí, že jim to tak vyhovuje, není důvod řešit, co si o jejich spojení myslí okolí. Každý jsme tu sám za sebe, a to je důležité,“ uvedl Sebastian Ocklenburg, Ph.D., je profesorem výzkumných metod v psychologii na katedře psychologie Lékařské fakulty MSH v Hamburku v Německu.
„Manžel bezvýhradně poslouchá svou matku, dokonce ostříhal naši dceru na kluka,“ je bezradná Sylva
Dostávala jsem dřevákem na zadek: Herečka Zuzana Zlatohlávková otevřeně nejen o svém divokém temperamentu a tenisové kariéře
Nejčtenější články
Doporučujeme

"Rozešla jsem se s mužem, kterého miluji. Důvodem byl strach, že by to konečně mohlo vyjít," napsala paní Simona

"Zamilovala jsem se do bratra svého přítele. Marka to úplně zničilo," píše nám smutně Lucie

"Zamilovala jsem se do manžela své nejlepší kamarádky a nakonec si ho vzala za muže," svěřila se Petra

"Neustále mi lhal, psychicky mě deptal a pak si myslel, že mu odpustím. Moje trpělivost ale došla," svěřila se Alena

"V padesáti jsem zhubla 30 kg a našla si muže svých snů," svěřila se nám Mirka

Jsem vdaná, přesto mé srdce patří člověku, který je o mnoho let starší, svěřila se nám Klára

"V padesáti jsem se zamilovala do ženy. Můj život má konečně správný smysl," píše paní Alena

"Zamilovala jsem se do muže o 30 let staršího než já. Rodiče mu nemohou přijít na jméno," píše Renata

"Nemám ráda svou tchyni, neustále se mi plete do života," svěřila se Jitka






