Přejít k hlavnímu obsahu

Sušíte prádlo venku pouze v létě? Už naše babičky věděly, proč je dobré věšet prádlo na mrazu

Info ikona
Sušení prádla v mraze

Zní to naprosto logicky: čím je teplejší vzduch, tím lépe se prádlo suší. Ale i při teplotách pod nulou můžete mokré oblečení pověsit venku.

Opravdu funguje sušení mrazem?

Je pro vás věšení čerstvě vypraného prádla venku v zimě nepochopitelné? Existuje však mnoho lidí, kteří by za tento trik dali ruku do ohně. Ale jak je možné, že se oblečení usuší i na mrazu? A co je pro prádlo lepší? Odpovíme na všechny vaše otázky!

Když teplota klesne pod nulu, voda zmrzne. Takže logicky i vlhké prádlo nejprve zmrzne. Ta zajímá věc nastane později – díky takzvané sublimaci. Když je vzduch ledový a suchý, promění se v prádle do plynného skupenství a vypaří se. Prádlo je suché a někdy rychleji suché, než kdybychom ho pověsili v bytě.

Je to lepší venku než uvnitř

Sušení prádla v bytě v zimě má jednu hlavní nevýhodu. V určitém okamžiku je vzduch nasycen vodní párou a již nemůže nic absorbovat. Sušení v tu chvíli skončí. Poté musíte řádně vyvětrat - to umožní únik vlhkosti, ale i teplota se sníží.  Pokud však nebudete větrat, riskujete zamlžení oken a růst plísní. A každý, kdo využívá pomoc sušičky, by měl vyzkoušet sušení mrazem. Protože sušička rychleji opotřebovává prádlo a spotřebovává hodně elektřiny, sušení na mrazu je výhodné hned v několika směrech.

Info ikona
Sušení prádla v mraze

Díky tomuto „ledovému“ triku už nikdy nebudete muset žehlit

svetzeny.cz

Ručníky vás můžou mást

Mnoho lidí si myslí, že zejména ručníky jsou po mrazu tvrdé jako deska. Ale opak je pravdou. V létě jsou poměrně tvrdé, v zimě jsou vlákna díky sublimaci příjemná a měkká.

1. Počkejte na správný čas

Je velmi důležité počkat na správný čas, abyste prádlo pověsili. Pravidlo zní: pokud je prádlo stále tuhé, je stále zmrzlé a není suché.

2. Věnujte pozornost počasí

Pro sušení mrazem jsou důležité nejen minusové stupně, ale také vlhkost a vítr. Počasí a vzduch musí být suché, aby absorbovaly vlhkost, a vítr je tam, aby ji zase dostal pryč.

3. Chytře zavěste

Pokud nejste připraveni čelit chladu a pověsit prádlo venku, můžete jej dát dovnitř na stojan na oblečení a poté ho umístit na balkon nebo na zahradu. Nechceme, aby nám také zmrzly prsty!

"Skládací" trik, díky kterému budou vaše trička jako ze škatulky

svetzeny.cz