Přejít k hlavnímu obsahu

Tohle se stane s vaším tělem, když vyrazíte na procházku hned po jídle, nebo jdete dokonce běhat

Info ikona
walknig

Pochutnáte si na lahodném jídle a co potom? Jdete odpočívat na gauč nebo dáváte přednost malému „cvičení“? Řekneme vám, co se stane, když se hned po jídle vydáte na procházce, nebo jdete dokonce běhat.

Po jídle byste si měli odpočinout nebo udělat tisíc kroků toto rčení jsme už všichni slyšeli. Ale je na tom opravdu něco pravda? Podle vědy jednoznačně ano! Jít na procházku po jídle nebo běhat lehkým tempem je pro vaše tělo víc než dobré. Zde vám prozradíme čtyři pozitivní vlastnosti, které má chůze na zažívání:

1. Trávení je díky chůzi podporováno

Studie publikovaná v časopise Journal of Gastrointestinal and Liver Diseases naznačuje, že pouze 15 minutová procházka pomalým tempem po jídle stačí na zrychle trávení potravy. Kromě toho by měl pohyb působit proti pálení žáhy.

2. Krevní cukr je stabilizovaný

Mnoho z nás má večer největší jídlo dne a pak jde přímo na gauč před televizi – je to pohodlné, ale není to úplně ideální pro naši hladinu cukru v krvi. Ta se rychle zvyšuje a někdy může zůstat zvýšené po celé hodiny. Studie American Diabetes Association zjistila, že u lidí s diabetem typu 2 je lepší cvičit hned po jídle, aby se stabilizoval krevní cukr. Chůze po dobu deseti až 15 minut by měla stačit ke snížení hladiny cukru v krvi.

3. Nadýmání je eliminováno

Často po jídle trpíte nadýmáním? Opět může pomoci krátká procházka nebo lehký jogging hned po jídle. Důvod? Chůze aktivuje svaly a poskytuje jemnou masáž v podbřišku, která podporuje pohyb střev.

4. Stres se snižuje

Pokud pociťujete častý stres, může vám ho snížit také 20minutová procházka hned po jídle. Podle studie z roku 2019 publikované v Frontiers in Public Health, cvičení na čerstvém vzduchu pomáhá tělu významně snížit hladinu kortizolu (kortizol je hormon, který se zvyšuje, když jsme ve stresu). Nejlepší je tedy po večeři vyrazit do přírody, nechat mobilní telefon doma, a nebo vyrazit na delší výklus.

Newsletter

Svet Zeny logo

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.