Přejít k hlavnímu obsahu

Máte vysokou hladinu kyseliny močové? Existují potraviny, které vám pomohou

Info ikona
Jídelníček

Zvýšená hladina kyseliny močové může v těle způsobit neplechu, jakým potravinám je dobré se vyhýbat a které potraviny vám naopak prospívají? Jak je možné hladinu kyseliny močové v krvi snížit přirozeně?

Kyselina močová je přirozený odpadní produkt vznikající při trávení potravin, které obsahují puriny. Puriny se ve vysokém množství vyskytují v některých potravinách, jako jsou například vepřové maso, sardinky, sušené fazole a především pivo. Za normálních okolností vaše tělo filtruje kyselinu močovou ledvinami. Pokud ve stravě konzumujete příliš mnoho purinů nebo pokud se vaše tělo nedokáže tohoto vedlejšího produktu rychle zbavit, může se vám v krvi hromadit kyselina močová.

Jaké potraviny je dobré zařadit do jídelníčku?

Zelený čaj 

Je důležité zvýšit příjem vody, což ředí moč. K tomu vám může skvěle pomoci i zelený čaj. Má totiž vysoký obsah katechinu, který je silným antioxidantem. Katechin, jak se mnozí domnívají, slouží ke zpomalení produkce určitého typu enzymů v těle. Ty souvisejí s tvorbou kyseliny močové, a proto je mimořádně užitečný při snižování její hladiny. 

Vláknina 

Zařazení vlákniny do jídelníčku může být velmi užitečné. Volba stravy bohaté na vlákninu může být prospěšná pro snížení hladiny kyseliny močové v těle. Do jídelníčku je třeba zařadit oves, celozrnné obiloviny, zeleninu, jako je brokolice, dýně a celer. To vše pro snížení hladiny kyseliny močové. Tyto druhy potravin jsou plné vlákniny, která je velmi prospěšná při vstřebávání kyseliny močové a při jejím vylučování z těla. 

Vitamin C 

Zařaďte do svého jídelníčku ovoce obohacené o vitamin C, abyste dosáhli nejlepších možných výsledků. Studie prokázaly, že při každodenní konzumaci 500 mg vitaminu C lze v krátké době snížit hladinu kyseliny močové. Pomerančové nebo sladké limetkové šťávy jsou bohaté na obsah vitaminu C, a proto vám mohou být velmi užitečné při dodávání potřebného množství vitaminu C. 

Zamezte vysokému krevnímu tlaku. Vyhněte se těmto potravinám a budete mít téměř vyhráno

svetzeny.cz

Voda 

Voda je jednou z nejdůležitějších tekutin, protože odplavuje toxiny z těla. Rozhodně tedy pijte alespoň 10-12 sklenic vody denně. Tekutiny jsou velmi prospěšné, protože pomáhají při odstraňování kyseliny močové z těla vylučováním. Proto pití většího množství tekutin a vody pomůže při snižování hladiny kyseliny močové. Nezapomeňte si však vybrat správný typ šťáv a tekutin, žádné slazené nebo perlivé nápoje nejsou vhodné.

Bobule 

Bobule, jako jsou borůvky, brusinky, ostružiny, jahody, hrozny nebo maliny, obecně mají protizánětlivé vlastnosti tvořené látkou zvanou antokyan. Tato konkrétní látka je prospěšná a pomáhá při snižování vysoké hladiny kyseliny močové. Zabraňuje také tomu, aby kyselina močová krystalizovala a usazovala se v kloubech, což může později vést k bolestem kloubů. Mají také vysoký obsah vlákniny, která pomáhá podporovat snižování kyseliny v krvi.  

Hořká čokoláda

Zařaďte do jídelníčku hořkou čokoládu. Theobromin je alkaloid, který má podobnou strukturu jako kofein a který se nachází hlavně v kakaových bobech. V hořkých čokoládách je také jeho obsah nejvyšší. Alkaloid teobromin je velmi užitečný při snižování vysoké hladiny kyseliny močové, protože může pomoci uvolnit průduškové svaly plic.

Omezte potraviny bohaté na puriny

Můžete omezit zdroj kyseliny močové ve své stravě. Mezi potraviny bohaté na purin patří některé druhy masa, mořské plody a zelenina. Všechny tyto potraviny při trávení uvolňují kyselinu močovou.

Vyhněte se nebo snižte příjem potravin:

 • cukr
 • orgánové maso
 • vepřové maso
 • krůtí maso
 • ryby a korýši
 • hřebenatky
 • skopové
 • telecí maso
 • květák
 • zelený hrášek
 • sušené fazole
 • houby
 • alkohol

Zdroj: healthline, healthy, timeofindia, healthshots