Přejít k hlavnímu obsahu

15. duben: Dnes je dle historiků nejhorší den v dějinách lidstva! Jaké tragédie se odehrály?

Info ikona
15. duben

Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech a dnešní datum by tomu mohlo jít příkladem. Je jedno jaký rok, ale vždy 15.4. se odehrály tragické události, které i dnes dokáží pohnout našemi emocemi.

Milujete film Titanic? Tak dnes je správný den si ho pustit. Proč? Přesně na den se před 109 lety potopil ke dnu Atlanského oceánu, když narazil do ledovce. Na palubě bylo údajně okolo 2 300 osob a přežilo jich okolo sedmi set. 

V roce 1865 tento den umřel americký prezident Abraham Lincoln. Den předtím, tedy 14.4. byl Abraham se svojí ženou v divadle, když na něj dvakrát vystřelil herec, který zastával opačnou ideu než Abraham Lincoln. Zraněním prezident nepodlehl hned, ale až o den později – 15. dubna.

94 let zpátky zažila Amerika největší povodeň ve svých dějinách. Když se vylila řeka Mississippi, zaplavila území velké téměř jako celá Česká republika. A voda s sebou nevzala jen obydlí, ale i okolo pěti set obětí. 

Kdy by neznal hrad Pernštejn z pohádky Jak se budí princezny? Právě tento unikátní krásný hrad začal hořet dnešní den roku 2005. Škoda tohoto požáru je v podstatě nevyčíslitelná. Prvotní odhad je 100 milionů korun, ovšem v této částce nejsou započítány historické předměty ani historické stavební prvky.

Požár katedrály Notre-Dame máme v živé paměti všichni. Psal se rok 2019 a tato historická katedrála se ocitla v plamenech. Jediným stěstím bylo, že z katedrály se stihly vynosit historické artefakty, ovšem i tak je historická hodnota nevyčíslitelná!

Další tragédie je ze sportovního prostředí. V roce 1989 čekalo fanoušky hvězdné utkání mezi Liverpoolem FC a Nottinghamem Forest. Událost však skončila pohromou, když bylo v tlačenici fanoušků ušlapáno 96 osob. 

15. dubna 2013 se v Bostonu běžel každoroční maraton, ovšem z tohoto roku si budeme pamatovat dva bombové útoky, které maraton provázely. Zabiti byli tři lidé a přes 100 jich bylo zraněno. Dobrou zprávou na této události je, že pachatelé byli dopadeni. 

V roce 2010 vzbudila velký rozruch sopka Eyjafjallajökull. Její erupce 14. dubna byla tak silná, že den poté byl sopečný prach téměř nad celou Evropou a musela být uzavřena velká část evropských letišť. 

Královská rodina vzpomíná na zesnulého prince Philipa. Fotky, které ukázali fanouškům, vás dojmou

svetzeny.cz

Princ Harry dorazil do Velké Británie. Co prozradil jeho otec?

svetzeny.cz