Přejít k hlavnímu obsahu

První celostátní spartakiáda: Úkol zněl jasně, předvést světu, jak naše země díky komunistickému režimu vzkvétá

Pro mnoho lidí to byla prestiž vystupovat na spartakiádě. Oblíbená přehlídka cvičenců všech věkových kategorií se těšila velké oblibě. První vystoupení se za bedlivého dozoru soudruhů konalo v roce 1955 a téma bylo jasně dané. Ukázka vzkvétajícího komunistického státu a oslava desátého výročí osvobození Československa Rudou armádou.

Přípravy na velkolepou akci začaly o dva roky dříve. Tělocvičny ve městech po celé republice praskaly ve švech a všude se pilně trénovalo. Papaláši si mnuli ruce, jak pěkně spojili národ od malých dětí až po zasloužilé sokolské cvičitele.

Síla národa a ukázka komunistického režimu

Pražský Strahov se připravoval na největší událost, která byla součástí naplánované „pětiletky”. Spartakiáda měla ukázat fyzickou zdatnost obyvatelstva. Samozřejmě za velké propagace socialistických ideálů a jednotné síly národa. Tisíce cvičenců trénovalo rozličné gymnastické sestavy, jež pak byly předváděny ve velkých skupinách. Synchronizace si musela sednout do puntíku, sebemenší chybičku by soudruzi nerozdýchali.

Spartakiáda musela svým megalomanstvím překonat sokolské slety

Všechny přípravy byly pod záštitou prezidenta Antonína Zápotockého, jenž na celou velkou slávu vyčlenil na tu dobu neskutečné peníze. Podle dostupných informací se jednalo o neuvěřitelných 45 milionů Kčs. Tehdejší hlava státu měla velká očekávání. „První celostátní spartakiáda musí být vedena myšlenkou předčit a překonat po všech stránkách to, co až doposud bylo ukázáno na dřívějších sokolských sletech, dělnických olympiádách i spartakiádách,“ uvedl tehdy Zápotocký s tím, že spartakiáda je společným dílem všeho lidu a přirovnal ji k mobilizaci. 

Mohlo by se vám líbit

Kadeřnictví za socialismu: Jak vypadala péče o vlasy? Kadeřnice dostávaly úplatky, nosil se chemlon

Kadeřnictví v dobách totality nefungovala jen jako salony krásy, kde vám šikovné kadeřnice na hlavě v rámci možností vytvořily skvělý účes, ale též jako informační kancelář. Kadeřnice byly vážené ženy podporované úplatky, neboť krom úpravy vlasů často mohly poskytnout potřebná sdělení. A když nebylo na kadeřnici, přicházela na řadu domácí péče.
svetzeny.cz

Cvičenci byli z různých věkových a profesních kategorií

Neuvěřitelný byl také počet lidí, kteří se spartakiády zúčastnili. Na Strahově se představilo 1,7 milionů obyvatel naší země. Samozřejmě všichni necvičili ve stejný den, ale vše bylo rozděleno do jednotlivých kategorií. Diváci tak postupně mohli sledovat Den mladých, Den dospělých, Den Svazarmu a Den ozbrojených sil. Konaly se také různé turistické akce a oblíbený byl spartakiádní Festival lidové umělecké tvořivosti. Cvičenci byli oblečeni do jednotných kostýmů, což mělo symbolizovat rovnost a jednotu národa.

První spartakiáda v roce 1955 byla obřích rozměrů

Jak už bylo řečeno, spartakiáda se konala každých pět let a jednotlivá vystoupení se postupně vypilovala až k naprosté dokonalosti. Poslední velká oslava sportu a komunistického režimu se konala v roce 1985. Po revoluci ztratila spartakiáda svůj politický význam a byla zrušena. Vzpomínky však zůstávají a mladí lidé si dnes neumí představit, že by „skotačili” před statisícovým davem nadšených diváků.

Spartakiáda byla zkrátka pojem, ale pamatujete si, jaké bylo vaše šťastné dětství za socialismu?

Spartakiáda byla fenoménem své doby
Zdroj článku