Přejít k hlavnímu obsahu

Robert Hossein a jeho ženy. Hrabě Joffrey de Peyrac z filmů o Angelice byl idolem, ženy mu padaly k nohám

Možná vám jméno Robert Hossein na první dobrou nic neříká. Když vám ale řekneme Joffrey de Peyrac , většina z nás bude doma. Tato výrazná postava francouzské kinematografie je u nás totiž nejznámější pravděpodobně právě díky roli hraběte Joffreyho v kultovních filmech o Angelice. I ve skutečnosti ale Robertovi nepadla k nohám jen Angelika, ale spousta dalších žen…

Filmy o krásné Angelice natočené podle románů Anne a Serge Golonových uchvátily diváky nejen podmanivým a pohádkovým svým příběhem, ale i četnými hereckými výkony. Výkon Roberta Hosseina coby charismatického, i když znetvořeného hraběte, patřil k těm nejpřesvědčivějším. Nebylo ženy, která by jej nemilovala. Ženy nejen ve filmu, ale i mimo stříbrné plátno, podlehly kouzlu tohoto herce, který se stal jedním ze symbolů romantického hrdinství.

Mohlo by se vám líbit

Priscilla Presley: Žena krále rock'n'rollu pohřbila manžela, vnuka i dceru. S plastikami už není k poznání

V rukou má pohádkové jmění a továrnu na peníze v podobě značky Elvis Presley, je však důkazem toho, že za peníze si štěstí koupit nelze. Priscilla Presley mohla mít po boku krále rock'n'rollu Elvise Presleyho snový život, osud jí ho však nedopřál a postavil jí do životní cesty kruté překážky. Čím vším si Priscilla prošla?
svetzeny.cz

Historické souvislosti

Filmy o Angelice, počínaje dílem Angelika, markýza andělů z roku 1964, vznikly v období, kdy se historické romance těšily obrovské oblibě. Děj filmů se odehrává v 17. století a líčí dobrodružství a zkoušky nádherné Angeliky, kterou hraje Michèle Mercier, a její neutuchající lásku ke znetvořenému, ale urozenému hraběti Joffreymu de Peyrac, kterého ztvárnil Robert Hossein.

V těchto filmech se mísila romantika, dobrodružství a historické intriky, což vytvořilo dokonalý prostor pro Hosseinův nezaměnitelný projev na plátně.

Mohlo by se vám líbit

Představitelka Angeliky Michèle Mercier: V lásce měla neuvěřitelnou smůlu, někdejší kráska je dnes osamělá

Kdysi krásná představitelka Angeliky, markýzy andělů, dnes žije sama a stýská si, že za ní návštěvy nechodí. Velké šťastné rodiny, o které kdysi snila, se nedočkala. Toto je životní příběh Michèle Mercier, ženy, která mohla mít každého muže, nakonec však zůstala úplně sama.
svetzeny.cz

Kdo je Robert Hossein a jeho filmové role

Robert Hossein se narodil jako Robert Hosseinoff, 30. prosince 1927 v Paříži. Jeho otcem byl ázerbajdžánský skladatel íránského původu a matkou herečka židovského původu. A bylo to právě multikulturní zázemí a umělecká výchova, co výrazně ovlivnilo Robertovu kariéru.

Hosseinův talent a vášeň pro herectví se projevily již v raném věku. Studoval na pařížské konzervatoři u Reného Simona a po ukončení studií nastartoval svou filmovou kariéru. Průlom v ní přišel v roce 1955, tedy ještě dlouho před Angelikou, a to s filmem Les Salauds vont en enfer (Bastardi jdou do pekla), který sám také režíroval a kde si zahrál se svou ženou, herečkou Marinou Vladyovou.

My jej ale známe právě díky Angelice, která se těší četným televizním reprízám dodnes. V seriálu Angelika byla Hosseinova role hraběte Joffreyho de Peyrac odklonem od typických romantických hlavních rolí. Ze zjizveného De Peyraca jde zpočátku strach, přesto má jeho postava hlubokou vnitřní sílu, oplývá inteligencí a má romantickou duši, které neodolá ani plavovlasá kráska, Angelika.

A bylo to právě Hosseinovo ztvárnění, co udělalo z de Peyraca i herce samého idol, kterému ženy padaly k nohám i skutečnosti. A i on sám měl to štěstí, že si zahrál po boku Brigitte Bardotové a Sofie Lorenové.

Mohlo by se vám líbit

První dáma Argentiny Evita Perón: Před smrtí prošla šíleným zákrokem, měl jí ulevit od bolesti

Eva Perónová, známá spíše jako Evita, zůstává i desítky let po smrti jednou z největších ikon Argentiny. Její popularita v této zemi byla skutečně neuvěřitelná a dala by se připodobnit k oblibě Lady Diany. Evitin životní příběh plný ambicí, soucitu, ale i kontroverzí, dodnes fascinuje lidi na celém světě. Snad i proto, že zemřela tak mladá.
svetzeny.cz

Robert Hossein a ženy

Hosseinova přitažlivost fungovala i mimo filmové role. Byl známý svým šarmem a charismatickým vzhledem, díky němuž měl nespočet obdivovatelek po celém světě. A uměl toho patřičně využít, monogamie rozhodně nepatřila k jeho silným stránkám… Dokonce i jeho regulérní sňatky odrážejí jeho charisma. A že si nebral jen obyčejné ženy. Dohromady byl ženatý čtyřikrát. Mezi jeho manželky patřily i herečky Marina Vlady a Caroline Eliacheff. Jeho vztahy často odrážely i v reálném životě vášeň a intenzitu, stejně jako jeho románky na plátně. Ale žijte s takovým mužem v dlouhodobém svazku…!

V padesáti římským katolíkem

Přitom je zvláštní, že Hossein byl hluboce věřící. Dokonce v pozdějších letech konvertoval ke katolicismu, což ovlivnilo jeho tvorbu i osobní filozofii. Měl celkem čtyři syny, z nichž jeden je rabínem a vyučuje náboženství ve Šrtrasburku. Navzdory své v mnoha rolích až drsné postavě na obrazovce a ve filmu byl v reálu známý jako jemný a introspektivní člověk.

Jeho všestrannost se promítla i mimo jeviště, působil totiž i jako režisér. Kromě filmů o Angelice, jimiž se proslavil u českého diváka, zahrnuje Hosseinova rozsáhlá filmografie role v klasických filmech jako Profesionál nebo Neřest a ctnost. Nejikoničtější však zůstává jeho role hraběte Joffreyho de Peyrac, která ho zvěčnila jako romantického hrdinu.

Hossein je i dnes oblíbenou postavou francouzské kinematografie a symbolem neutuchajícího mužského šarmu a talentu. Zemřel na Silvestra roku 2020. Bylo mu úctyhodných 93 let.

Robert Hossein a jeho ženy
Zdroj článku