Přejít k hlavnímu obsahu

Indigové děti mohou změnit svět: Jak poznat, že máte doma takové dítě právě vy

Slyšeli jste někdy o indigových dětech? Označují se tak mladí lidé, o nichž se předpokládá, že mají mimořádné psychické a duchovní vlastnosti. Na druhé straně proti tomuto názoru ale stojí názor skeptický. Podíváme se na oba, abyste si mohli odpovědět na otázku, zda takové není třeba i vaše dítě.

Pojem indigové děti se objevil v 70. letech 20. století. Zpopularizovala jej Nancy Ann Tappeová, která si všimla výrazné indigové aury těchto dětí. Ale nebojte, nechceme zabíhat do světa ezoteriky a energií. I když je fakt, že to byla právě Nancy, kdo na základě barvy, kterou tyto děti vyzařují, je pojmenoval „indigové“.

Jak poznat indigové dítě 

Tyto děti, dnes už většinou sami rodiče, jsou často popisovány jako vysoce intuitivní, nadprůměrně inteligentní, odolné vůči autoritám a duchovně vyspělé. Ne nadarmo proto zejména pseudovědecký koncept New Age (Nová doba – pozn. red.) uvádí, že ztělesňují nový stupeň lidské evoluce. Ale proti tomuto konceptu stojí jiní odborníci, kteří tvrdí, že by tak mohla být spíše maskována porucha ADHD.

Čtěte také: Nechte promluvit svůj vnitřní hlas a změní se vám život

Na intuici někdo dá na sto procent, jiný nenechá vnitřní hlas promluvit a záměrně je k němu hluchý. A možná jsme svou intuici v dnešní přetechnizované době jen dobře pohřbili spolu s dalšími schopnostmi, kterými jsme byli kdysi obdařeni. Je načase natáhnout budík a probudit šestý smysl z nečinnosti. Někdy nás umí navést k cíli lépe než všechny rozumové argumenty.

Co pohání indigové děti?

Indigovým dětem se dle konceptu daří v činnostech a prostředí, které respektují jejich vnitřní odlišnosti a podporují jejich jedinečné schopnosti.

Často je přitahují metafyzická a nadpřirozená témata a praktiky, které podporují jejich duchovní uvědomění a osobní růst. Pokud byste doma měli dítě, které vykazuje tyto schopnosti, pak odborníci radí, abyste se pokusili rozpoznat jejich citlivost a poskytli jim potřebnou podporu. „Právě poskytování podpory intuitivním schopnostem a jejich snaze o osobní a duchovní porozumění jsou pro indigové děti klíčové,“ píše Nancy Ann Tappeová.

Tato žena měla synestetické schopnosti, konkrétně schopnosti vidět aury lidí, a pomohla tak zformovat základní myšlenky, které tyto děti popisují jako „staré duše, vyslané, aby zahájily novou éru lidského vědomí“.

Čtěte také: Superschopnost dle znamení zvěrokruhu: Blíženci ovládají telepatii, Panny umí léčit

Každé znamení zvěrokruhu vládne určitou superschopností. Nejedná se o nic nadpřirozeného, spíše jsou to vlastnosti, které dané znamení umí použít ve svůj prospěch. Víte, jaká je ta vaše? Poznejte ji a přečtěte si i o výjimečných dovednostech ostatních, abyste poznali jejich skryté zbraně.

Schopnosti indigových dětí

Indigovým dětem se často připisuje vysoká inteligence, bystrá intuice a psychické schopnosti, jako je empatie. Jsou dokonce natolik empatické, že mohou významně ovlivňovat emoční stavy své i druhých.

Mezi další jejich údajné nadpřirozené schopnosti patří také zvýšená vnímavost a hluboké spojení s přírodou. „Koncept indigových dětí u nás není příliš rozšířen, respektive se jedná spíše o americký pojem. Tyto děti jsou v jistých směrech moderní kultury často vnímány jako vyzyvatelé konvenčních společenských norem, a to především díky své vrozené touze po pravdě a spravedlnosti. U nás ale děti takto nekategorizujeme, i když si umím představit, že dle této definice bychom i takové děti u nás našly,“ říká pro Svět ženy studentka psychologie Lenka Kopečná, která se této tematice věnuje v diplomové práci.

I ona však souhlasí s odborníky, jako jsou třeba neuropsycholog a psychiatr Russell Barkley a David Cohen, kteří dokonce ve svých studiích doporučují skepsi ohledně fenoménu indigových dětí. Naopak upozorňují, že rysy připisované indigovým dětem, jako jsou kromě „dobrých“ vlastností také vzdor a nekonformita, lze často vysvětlit psychologickými rámci, jako je třeba ADHD.

Varují před upouštěním od lékařských rad ve prospěch duchovních výkladů a zdůrazňují význam vyváženého přístupu k vývoji dítěte.

V medicíně převládá názor, že ADHD je vada. Je to porucha. Pokud jste rodič, je představa „nadaného dítěte“ mnohem přitažlivější než představa poruchy,“ říká David Cohen.

 

Čtěte také: Kvíz: Zjistěte, zda jste nadprůměrně inteligentní. Zábavný IQ test odhalí vaši míru inteligence

Inteligenční kvocient, zkráceně IQ, se dá měřit pomocí nejrůznějších testů. Pouze necelé 2% lidí z celé populace Země se může pyšnit nadprůměrným IQ, které odpovídá hodnotě 130. Otestujte se v našem kvízu, který je samozřejmě dělaný formou zábavy. Můžete ale díky němu zjistit, na jaké úrovni se vaše inteligence přibližně pohybuje.

Ze života v indigo

A jak byste poznali, zdali má vaše dítě indigovou auru? Vysvětlíme si to na příkladu ze života. Martin byl dle definice typické indigové dítě. Měl problém s autoritami, těžko se přizpůsoboval. Takže se logicky cítil nepochopen svými vrstevníky kvůli své hluboké empatické povaze a psychickým intuicím. Hrozilo mu dokonce umístění do „zvláštní školy“, jak se dříve zařízení pro jiné děti nazývala.

Jak ale dospíval, našel Martin útěchu a smysl v ekologickém aktivismu. Postupně zcela sladil své jednání se svým přesvědčením o péči a ochraně Země a stal se uznávaným aktivistou. Jeho příběh odráží typickou cestu mnoha indigových dětí, které cítí silné poslání smysluplně přispívat ke globálnímu uvědomění a uzdravení.

Nezaměňujme tyto snahy ale s tím že vaše dítko nebo vnouče miluje zvířátka. To je pro děti naprosto běžné.

Držme se při zemi, klidně i v indigo

Přestože jsou indigové děti v kruzích New Age často oslavovány jako zvěstovatelé nového vědomí, je zásadní přistupovat k celému konceptu s vyváženým a racionálním pohledem, který bere v úvahu jak psychologický, tak duchovní rozměr.

Ať už vnímáme tyto děti jako nadané děti s jedinečným posláním, nebo jako jedince s odlišným psychologickým profilem, diskuse na toto téma nás motivuje k zamyšlení se nad tím, jak společnost vychovává své mladé lidi s nekonvenčními vlastnostmi.

Zdroj článku