Začněte kreslit v dospělém věku. Jde to i bez talentu

Rada první a nejdůležitější – kreslete, kreslete, kreslete. Žádní učení nepadají z nebes. I profesionální malíř, který dokáže uchvátit svými vyzrálými kresbami, nějak začínal. Představa umělce, který kreslí fantastické vize a úžasně propracované bytosti z hlavy od chvíle, kdy začal s kreslením, je klamná. Kreslení je řemeslo a jako takové se dá pilovat trénováním. I tito umělci s největší pravděpodobností začínali tak, že kreslili realistické objekty podle předlohy. Nezáleží na tom, jak moc jste talentovaní. Můžete si vyvinout vlastní specifický styl kresby, pro který není to, co se objektivně uznává jako talent, potřeba. 

Naučte se pozorovat
Dřív, než vezmete do ruky tužku a papír, naučte se pořádně dívat. „Řada lidí dělá tu chybu, že se hned vrhá do kreslení, a pak jsou zklamaní, že kresba nevypadá reálně. Kreslení je o pozorování. Když chcete nakreslit svůj oblíbený předmět, musíte se na něj naučit dívat jinýma očima. Dopodrobna prozkoumejte všechny jeho detaily, přemýšlejte, jak ho vidíte a jaké ve vás vzbuzuje pocity. Doba, kterou strávíte pozorováním, může trvat i polovinu času, který věnujete kreslení,“ říká Lenka Pachmanová, zakladatelka kreativní platformy pro všechny nadšené tvůrce Idea Creative. Kromě kamenných obchůdků s výtvarnými a kreativními potřebami v Berouně, Plzni a Kladně provozuje i e-shop Koralky-dekorace.cz. V nabídce mají kreslířské potřeby různých značek.

Objekty zjednodušte, experimentujte s odstíny i tloušťkou čar
Všechno – jakkoli složitého – se dá rozpadnout na základní geometrické linie a prvky. Zkuste během pozorování postihnout, z jakých tvarů se váš objekt skládá. Začněte vždy od jednoduchých tvarů a postupujte k detailům. 

„Nebojte se experimentovat s tloušťkou čar. Když bude mít vaše kresba v některých místech linie silnější a v jiných slabší, dodá jí to na zajímavosti a kontrastu. To samé platí o sytosti barev. Pokud kreslíte barvami, nebojte se využívat plnou škálu tonality jedné barvy, od tmavých odstínů ke světlým. Pokud si zatím čmáráte pro sebe tužkou, i tak si můžete různým tlakem vyrobit spoustu odstínů šedé. Střídáním sytosti můžete ve vašem díle vytvořit správný vztah mezi světlem a tmou a tím dotvářet iluzi celého prostoru,“ radí Lenka Pachmanová. Relaxační kreslení nevyžaduje žádnou velkou investici do začátku. Stačí vám třeba jen kvalitní fixky či popisovače. Na e-shopu Koralky-dekorace.cz je k dostání francouzská značka fixů a popisovačů Graph’it. Ergonomické tvary popisovačů umožňují lepší přilnavost a pohodlí při používání a jsou navrženy tak, aby vyhovovaly potřebám začátečníků stejně jako studentům uměleckých škol. 

@svetzeny