Přejít k hlavnímu obsahu
Promotion
Promotion
Životní styl

Šetřit na pojištění majetku může vyjít hodně draho

Info ikona
Jak na pojištění domácnosti

Jak dobře jste si vybrali pojištění, prověří většinou až moment, když se něco přihodí. A to už může být příliš pozdě. V „lepším“ případě zjistíte, že vámi nastavená pojistná částka nepokryje celou škodu na vašem majetku. V tom horším můžete zjistit, že na situaci, která vás postihla, jste nemysleli a nemáte ji tak ve vaší pojistné smlouvě vůbec ošetřenou. Chtěli jste ušetřit pár stokorun, a to vás v kritické situaci nakonec přišlo velmi draho. Jak takové nepříjemnosti předejít?

Čím začít, když si chci pojistit rodinný dům či byt?

„Základem je kombinace pojištění stavby a pojištění domácnosti. Pojištění stavby se vztahuje na stavbu jako takovou, u nás třeba ale i na vedlejší stavby jako například garáže, ploty, skleníky apod. Pojištění domácnosti pak kryje škody na vybavení – na nábytku, elektronice, oblečení apod. Pro představu uvedu jednoduchý příklad. Kdybychom obrátili byt či dům vzhůru nohama, to, co vypadne, ošetřuje pojištění domácnosti, zbytek patří pod pojištění stavby,“ doporučuje Jan Marek z Generali Česká pojišťovna.

Základ máme, na co dalšího je třeba myslet?

„Dalším krokem je důkladné zvážení rizik, která vám reálně hrozí a vy je tak potřebujete ošetřit. Naprostým základem jsou živelní škody – požáry, povodně, vichřice atd. Dále jsou to vloupání a krádeže, ale třeba i vandalismus či rizika poškození fasády či oplocení. Zkrátka uvědomte si, čím vším je váš majetek ohrožen a tyto situace ve svém pojištění zohledněte. Zajímejte se i o asistenční služby. Prasklé potrubí, zabouchnuté dveře, nefungující karma a spousta dalších nepříjemností vás mohou dostat do komplikované situace. A právě v takové situaci oceníte rychlou pomoc asistenční služby. Ta pro vás zprostředkuje a uhradí zásah řemeslníků a pomůže vám komplikaci co nejdříve vyřešit,“ odpovídá Jan Marek.

Jak zjistím, na jakou částku si mám nemovitost pojistit?

Rada experta z Generali Česká pojišťovna zní: „Základním pravidlem je, že by vám v případě totální škody měla pojistná částka stačit na obnovu všech zničených věcí. U staveb v tomto ohledu díky speciálnímu softwaru poradí pojišťovna, respektive její poradce. V pojištění domácnosti záleží na konkrétním vybavení a věcech, které doma máte. Berte v úvahu nejen elektroniku a nábytek, ale i ty zcela běžné věci – oblečení a doplňky, nádobí, sportovní potřeby apod. Zkrátka veškeré vybavení a věci osobní potřeby všech členů domácnosti. A pozor, patří sem i věci, které máte nejen přímo v bytě, ale i ve sklepě. V případě rodinného domu v garáži a jiných vedlejších stavbách na vašem pozemku.“

Je něco, co mohu udělat, když už pojištění sjednané mám?

„Řada z nás má smlouvy, které jsme uzavřeli před mnoha lety. Co už ale neřešíme, je to, že se mezitím hodnota našeho majetku změnila. A to mnohdy velmi výrazně. Pojištění může být dobře funkční, když se s ním průběžně pracuje. Za posledních 10 let přitom jen náklady na výstavbu rodinného domu vzrostly o více než 30 procent! Nezapomínejte tak své pojistné smlouvy čas od času vytáhnout ze šuplíku a zkontrolovat, zda skutečně odrážejí hodnotu vašeho majetku. Obecně doporučuji provést takovou kontrolu přibližně každé dva roky. Aktualizovat smlouvu je pak potřeba zejména v situacích, jako jsou rekonstrukce, nákup nového vybavení apod. Zkrátka uzavřením smlouvy nic nekončí,“ upozorňuje Jan Marek z Generali Česká pojišťovna.

Info ikona
Jan Marek z Generali České pojišťovny
Promotion

Newsletter

Svet Zeny logo

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.