Přejít k hlavnímu obsahu

Pavel: Přítelkyně mě opustila i se synem, když jsem nebyl doma. To, co jsem našel na stole, mě zničilo. Jaká je rada psychologa?

Komunikace je jedním ze základních pilířů spokojeného vztahu. Její nedostatek může vést až k rozchodu. Do redakce nám tentokrát přišel e-mail od muže. Pavel žil v domnění, že je přítelkyně spokojená, ta ale jednoho dne nečekaně odešla. Dosud mu své rozhodnutí nevysvětlila.Jak situaci řešit radí speciální pedagožka a psychoterapeutka Mgr. Charlotte Benátská.

Tento článek byl napsán podle skutečného příběhu ze života našeho čtenáře. Fotografie jsou ilustrační a jména byla změněna.

Vůbec nevím, co se stalo a jak si mám momentální situaci vysvětlit. Během vánočních svátků jsem musel něco zařídit mimo domov a partnerka se za mojí nepřítomnosti odstěhovala. Vzala s sebou samozřejmě také svého syna, kterého má z předešlého vztahu, a pár věcí. Na stole mi nechala vzkaz, že na ni bylo vše příliš rychlé, záleží jí na mně, ale potřebuje čas. Byl to obrovský šok.

Po týdnu jsem jí napsal, že ji miluji, a zajímalo mě, zda jsme ještě pár. Také jsem připoměl, že má u mě spoustu věcí, na což odpověděla, že momentálně nic nepotřebuje a určitě se brzy ozve.

Zkusil jsem zahrát na romantickou notu

Po pěti dnech jsem byl opravdu zoufalý. Netuším, co se stalo. Jestli jsem něco pokazil, nebo třeba potkala jiného. Napadá mě spousta možností, i když před jejím odchodem nic nenasvědčovalo tomu, že by byla nespokojená. 

Chtěl jsem dokázat nebo možná připomenout, co k ní cítím, a tak jsem jí poslal pětapadesát růží a vzkaz, že ji miluji. Reagovala zprávou. Děkovala, prý byla dojatá a měla radost.

Karolína (24): Koronavirus ukázal pravou tvář mého partnera. Místo plánované svatby chci rozchod. Jaká je rada psychologa?

Svatba je životní krok, proto není divu, že před ní panuje určitá nervozita. Karolína však prožívá mnohem víc. Pandemie koronaviru totiž poškodila její vztah. Jak situaci řešit radí speciální pedagožka a psychoterapeutka Mgr. Charlotte Benátská.
svetzeny.cz

Jsem pro ni vůbec důležitý?

Opět uběhl týden… a nic. Neozývá se. Zatím jsem se také nesnažil o kontakt, abych jí dal ten čas, který chtěla. Jenže nevědět, jak na tom jsme, je opravdu těžké. Přijde mi, že vlastně nás dva vůbec neřeší… Poradíte mi, co mám dělat, prosím?

Svůj příběh do redakce zaslal Pavel J.

NÁZOR PSYCHOLOGA:

Ani jeden neznáme reálné důvody, proč se přítelkyně odstěhovala. Uvádíte, že nic nenasvědčovalo tomu, že by byla nespokojená, když jste žili spolu. Přesto se v ní nebo mimo ní něco odehrávalo, o čem jste neměl ponětí. Vycházejme z toho, že zjistila, že se ve svém rozhodnutí unáhlila. Dala najevo, že potřebuje čas. Evidentně jí změna, která souvisí s Vámi, zaskočila, a možná řeší i další problémy spojené se synem nebo s její vlastní  minulostí.

Eva (27): Partner za mnou přišel s nezvyklým návrhem, který ve mně vyvolal komplex. Přesto o něm přemýšlím. Jaká je rada psychologa?

Partner Evě (27) naznačil, že by měla jít na plastickou operaci. Ona sama přitom do té doby žádný problém se svým tělem neměla. Přečtěte si, jak je snadné v někom vyvolat komplex a co na to odborník. Jak situaci řešit radí speciální pedagožka a psychoterapeutka Mgr. Charlotte Benátská.
svetzeny.cz

Ať byly důvody jejího náhlého zmizení jakékoli, měla Vám o tom říci.  Byl by to projev důvěry a úcty, který ke zdravému partnerství patří. Zřejmě se obávala Vaší reakce a nechtěla, abyste se snažil změnit její rozhodnutí, možná se styděla, každopádně útěk svědčí o nezralosti člověka a jeho (ne)schopnosti postavit se problému čelem.

Rozumím tomu, že jste zoufalý, máte k této ženě silné emoční pouto a chcete vědět, co bude dál. Kytice a poselství, které jste vyslal, je láskyplné gesto, o kterém mnoho žen jen sní.

Každý má právo někdy zazmatkovat a udělat chybný krok. Ve Vašem příběhu mám pocit, že stačí málo, abyste dostal signál, kterým by dala najevo, co se právě děje. Může se vzdálit, přemýšlet, pokud jde o zásadní životní momenty, je to pochopitelné. Může ale zároveň citlivě komunikovat tak, abyste věděl, na čem jste.  Z pohledu nezaujatého člověka jste v situaci, kdy Vaše přítelkyně ví, že se trápíte, čekáte na její zprávu a nechá Vás v tom…

Pavle, snažila jsem se Vám maximálně srozumitelně popsat to, co se děje. Přála bych Vám, aby Vám přítelkyně brzy na rovinu sdělila vše, co má na srdci a co ji k takovému kroku vedlo. Třeba se skutečně potřebuje „jen“ srovnat sama se sebou a je natolik introvertní, že v tuto chvíli nedokáže nic víc než se stáhnout. Ptáte se, co máte dělat – v tento moment nic. Vše, co jste mohl, jste již udělal.


Mgr. Charlotte Benátská Speciální pedagožka a psychoterapeutka zaměřená na párovou komunikaci a uzdravení rodinných vazeb. Věnuje se specielně ženám v oblasti zdravého ženského sebevědomí a intimity. Je autorkou publikace Ženy, klíč ke spokojenosti je v nás. www.vztahy-komunikace.cz

Pokud jste se ocitli v situaci, se kterou se s námi chcete podělit nebo si s ní nevíte rady, napište nám na email: [email protected]

Horoskop lásky 2021: S kým zažijete nejvášnivější chvíle v tomto roce?

Naše astro předpověď vám prozradí s jakým znamením vám to letos bude klapat a s jakým skřípat. Dozvíte se i, s kým zažijete nejlepší sex a s kým byste měla zakládat rodinu.
svetzeny.cz

Očista těla pomocí čaker: jak každou z nich odblokovat a cítít se zdravější a úspěšnější?

Čakry podle východní medicíny významně ovlivňují celkový chod našeho organismu a jsou vlastně zodpovědné za to, jak se cítíme po fyzické i psychické stránce. Spousta běžných věcí v našem životě může čakry zablokovat – to, jak žijeme, myslíme, jak komunikujeme s okolím, jak vnímáme okolí, naše stresy a obavy, nevyřešené vztahy a hádky, potlačování emocí a toho co doopravdy v chceme. Vše negativní, naše nespokojenost, se pak promítne skrze špatně fungující čakry do našeho zdravotního stavu a psychiky.
svetzeny.cz