Přejít k hlavnímu obsahu

Lída a Saša Rašilovovi: O věkovém rozdílu ve vztahu, ale i o "ženské" a "mužské" práci

Info ikona
Rašilovovi

Jsou sehraná dvojka. S láskou si dobírají jeden druhého a v rozhovoru se báječně doplňují. Co na sebe navzájem prozradili?

Holka z Valašska a rodilý Pražák dokazují, že pokud dva spojuje stejný pohled na svět, nezáleží na rozdílném prostředí, z něhož pocházejí, ani na věku. A už vůbec ne na odlišnosti kariér. Lídě (35) a Sašovi (49) Rašilovovým to spolu klape, jsou šťastní a je to na nich znát.

Co valašského vám, Sašo, přinesla Lída do pražského života?

Saša: Je toho spousta. Samozřejmě frgály a kyselicu, ale třeba taky nová slova. Nedávno si naše Mařenka kreslila a najednou říká: Jé, to je v háji, já jsem to přečmrkla. Ptám se jí, co to říkala, a ona: No, tady jsem to úplně přečmrkla. A já od toho stolu takhle koukám přes celou kuchyň dozadu, kde stojí Lída, a vidím, jak jenom dělá, že tam není, a cukají jí ramena, jak se směje. Takže my máme doma takový folklor.

Lída: To je pravda. Mařenka ještě říká, že má ráda vajca místo vejce, nebo, že si dá rýžu.

Saša: Pobyt u babičky jí vždycky jazykově demoralizuje, ale já to mám rád. Tím, že jsem jako herec hodně orientovaný na jazyk, na mluvený projev, navíc Valašsko miluju, tak je to pro mě, jako kdyby začala hrát cimbálovka.

Info ikona
Rašilovovi

Lídina valašská rodina vás přijala bez problémů? Neměli obavy, že budete zhýčkaný měšťák?

Saša: Člověk musí projít testem, zda umí vzít do ruky třeba sekeru, ale není to proto, jestli to dokážu jako Pražák, ale především z praktických důvodů, abych si něco neudělal a dcerka pak nebyla smutná. Je to domácnost, kde se maká, hospodaří, jsou tam zvířata, traktor, a to je pořád nějaká práce. Dvě další ruce se vždycky hodí. Já jsem testem prošel, takže dobrý.

Jaké práce se po vás vyžadují?

Saša: Všechny ty takzvaně mužské práce. Tam je to totiž pořád ještě rozdělené.

Lída: Já mám na Sašovi ráda, že tohle dělení u nás doma není. Klidně hlídá děti, není to nic výjimečného, protože to jsou přece i jeho děti a on je s nimi rád. Se vším pomůže. Na Valašsku stále ještě hodně funguje, že chlapská práce je trochu nadřazená. Neříkám, že to je špatně, prostě to tak je.

Saša: Ani jedno není špatně. Problém by byl, kdyby někdo přijel a říkal: A víte, jak my to děláme u nás? Nám to funguje mnohem líp. Ne, tam to je takhle a my to respektujeme. Je to jasně vytvořené proto, že mužská práce znamená vzít něco, co váží třicet kilo, a odnést to sto metrů, nebo vzít lopatu. Přirozeně se mužská a ženská práce oddělila a funguje to.

Lído, Saša je hodně vytížený herec. Bere si „role“ domů?

Lída: Minimálně. Když už doma řešíme nějakou práci, pak je třeba instagramová, jinak moc ne. Vzhledem k závažnosti rolí, které v Národním divadle Saša má, mi přijde až neuvěřitelné, že si je s sebou pořád netahá. To bych taky chtěla umět. Teď jsem po dvou letech pauzy hrála představení, které znám jako svoje boty, ale stejně jsem byla nervózní už od rána. Já to odfiltrovat nedokážu, každým představením jsem pohlcená.

Mluvíte si navzájem do práce? Kritizujete se, chválíte se, dáváte si prostě, jak se říká, zpětnou vazbu?

Lída: Jsem ráda, když mi Saša řekne svůj názor. Spíš mě ale chválí. Nevím, jestli to je tím, že jsem tak skvělá, ale opravdu kritizuje málokdy.

Saša: Je pravda, že já jsem spíš chválící typ. Nevěřím na drsnou cestu‚ to musíš, to dáš, i když vím, že funguje. To vidíte třeba na dětech. Dokud na ně nehouknete, nic se nestane. Nesmíte se ale nechat strhnout, že takhle se to má dělat pořád. Já se vždycky snažím vidět především to dobré. A s Lídou si do práce docela kecáme, protože nás zajímá, co si ten druhý myslí. Je fajn, když se sejdou dva lidi, kteří si do profese vidí, protože dobře vědí, co říkají. A málokomu o vás jde víc než blízkému člověku. Od něj dostanete nejlepší a nejupřímnější odezvu.

Info ikona
Rašilovovi

Je mezi vámi věkový rozdíl. Jak vás, Sašo, přijali Lídini vrstevníci, kolegové, přátelé?

Pro mě byl vstup do Lídina světa obohacením a velkým přínosem, protože jsem ho moc neznal. A je zase nezajímala seriálová popularita nějakého staršího herce. Pro ně bylo nejdůležitější, jestli jsem dobrej kluk pro jejich kamarádku. Snad jsem se osvědčil. Jo, a taky už teď vím, co znamenají slova jako meme nebo boomer.

Čím, Lído, obohatil váš život Sašův o něco starší pohled na svět?

Lída: Klidem, rozvahou, nadhledem a pochopením toho, že nemusím nikomu nic dokazovat. To mi hodně pomohlo.

Saša: Mně naše soužití přineslo hlavně klid, a protože Lída říká to samé, pak to dokazuje, že věkový rozdíl nehraje roli, když se najde něco podstatnějšího, co dva lidi k sobě přitáhne a spojí. Moje touha a potřeba klidu a jistoty v domácím zázemí byla celoživotní, a ne úplně naplněná, takže slovo klid mě v našem vztahu napadlo jako první.

zdroj: Svět ženy