Přejít k hlavnímu obsahu

Pro ženy nad 50: Šálek kontryhelového čaje denně dokáže zázraky. Pomáhá s hubnutím nebo ženskými problémy

Kontryhel je už celá staletí považován za bylinku mající blahodárné účinky na lidské zdraví. Zejména se o něm mluví v souvislosti s ženskými zdravotními problémy, například menopauzou. Při kterých dalších obtížích pomáhá?

Kontryhel a ženské zdravotní problémy

Kontryhel obecný je bylinka z čeledi růžovitých, kterou bychom nalezli na loukách téměř celé Evropy. Je známá svými blahodárnými účinky na zdraví. Dovede pomoci při celé řadě ženských problémů. Posiluje výstelku dělohy, díky tomu dovede mírnit příznaky menopauzy, tlumí návaly horka i projevy úzkosti. Pití kontryhelového čaje také pomáhá „zatočit“ s výtokem z pochvy a silnou a bolestivou menstruací. Rovněž se jeho pití doporučuje ženám s rizikovým těhotenstvím, u kterých hrozí potrat. Pít by ho měly i maminky po porodu.

V minulosti ho vyhlášený anglický bylinkář Nicholas Culpeper doporučoval i ženám, které měly problémy s otěhotněním. Jeho rada zněla, aby pily odvar z kontryhele 20 dnů před početím. Po otěhotnění doporučoval koupele v odvaru z této bylinky. V neposlední řadě se osvědčil jako podpůrný doplněk stravy u žen trpících endometriózou, myomy, cystami a hormonální nerovnováhou. V současné době dokonce vědci zkoumají, zda by kontryhel mohl v boudoucnu sloužit i k léčbě rakoviny u nádorů závislých na estrogenu.

Perimenopauza: Dovede potrápit i třicátnice. Zjistěte, zda i vy pociťujete její příznaky

Zatímco menopauza je všem dobře známá, pojem perimenopauza je pro řadu lidí nový. Jedná se o období předcházející menopauze. Mnohdy její symptomy potrápí už i třicátnice. Zjistěte, zda i vy pociťujete její příznaky.
svetzeny.cz

Další zdravotní účinky kontryhele

Kontryhel má celou řadu pozitivních účinků na lidské tělo. Studie z roku 2015 provedená na zvířatwch naznačuje, že by mohl být užitečný lidem, kteří mají vysoký krevní tlak či trpí onemocněním srdce a cév. Tato bylinka je totiž dle výsledků výzkumu snižovat napětí ve stěnách krevních cév. Nicméně je nutné tuto hypotézu ještě více prověřit. Dále se pití kontryhelového čaje doporučuje lidem, kteří trpí průjmy, jelikož má tato bylinka moc rychle průjem zastavit.

Kontryhel také pomáhá chránit játra, alespoň dle studie provedené na myších z roku 2017, publikované ve vědeckém časopise Biomedicine & Pharmacotherapy. Kontryhlel má také antivirové účinky a působí protizánětlivě, proto se využívá například jako doplněk stravy při zánětech močového měchýře či k omývání ran a zmírnění ekzémů a dalších kožních potíží. Známé jsou také jeho blahodárné účinky na trávicí trakt, kromě průjmů je doporučován při nadýmání, pro lepší trávení a při problémech s žaludečními vředy a střevy. Doporučuje se pít 2 až tři šálky kontryhelového čaje denně.

Získejte kontrolu nad svou váhou po přechodu: Klíčové tipy pro úspěšné hubnutí u žen

Přechod, známý také jako menopauza, je přirozeným fází ženského života, která nastává ve středním věku. Během této doby dochází k hormonálním změnám, které mohou mít vliv na metabolismus a tělesnou hmotnost. Zhubnou ovšem rozhodně není všemožné! Přinášíme vám několik rad, jak na to.
svetzeny.cz

Kontryhel a hubnutí

Ukázalo se, že kontryhel je nejenom pomocníkem při celé řadě zdravotních neduhů, ale také je vhodný při hubnutí. Existuje více studií, které toto tvrzení potvrzují, jedna z nich publikovaná v roce 2011 zkoumala jeho účinky na úbytek váhy. Kontryhel účastníci výzkumu brali jako doplněk stravy vždy před jídlem po dobu 3 měsíců. Ve skupině lidí s nadváhou, kteří užívali kontryhel před jídlem, došlo u značného snížení BMI. Nutno dodat, že ve skupině lidí trpících obezitou (BMI >30 kg m−2) už tak dobré nebyly. Vědci mají teorii, že tato bylinka dovede zrychlit metabolismus, ale je to zatím nepotvrzená hypotéza, a je zapotřebí dalších výzkumů.

Zdroj článku