Přejít k hlavnímu obsahu

Metličkové žilky: Proč vznikají a jak se jich zbavit?

Info ikona
Metličky

Metličkové žilky jsou tenké cévní pavučinky vyskytující se nejčastěji na stehnech a lýtkách. Metličky nebo také microvarixy si můžete nechat odstranit pomocí laseru. Ten ale bohužel nezaručí, že se po čase neobjeví žilky nové. Proč metličky vznikají a jak jim předcházet?

Proč metličkové žilky vznikají?

Nejčastější příčinou vzniku metličkových žilek je chronická žilní nedostatečnost, která má na svědomí nejen metličky, ale i retikulární křečové žíly – neboli pavoučkovité žíly (síťovitě uspořádané žíly pod kůží především v oblasti stehen). Žilní nedostatečnost může být dána geneticky – to bohužel znamená, že se nevyhýbá ani mladším ročníkům. Tvorbu metliček podporují i další faktory:

  • pohlaví (u žen se vyskytují častěji),

  • věk,

  • obezita (tlak na dolní končetiny),

  • výška,

  • sedavé zaměstnání,

  • kouření, alkohol (a celkově nezdravý styl života),

  • těhotenství.

Jak to funguje?

V každé cévě jsou chlopně, které svým pohybem posílají krev zpět k srdci. Při žilní nedostatečnosti tyto chlopně ochabují a nejsou schopné hnát krev potřebnou silou. Tím pádem se krev začne hromadit v určitých místech. Pod tlakem, který nahromaděná krev způsobuje, se pak cévka vyboulí a vznikne metlička.

Staňte se modelkou v našem časopise! Příležitost pro všechny naše čtenářky

Chcete zažít výjimečný den s vizážistkou, stylistkou a mít super profi fotky? Přihlaste se do naší soutěže Tvář Světa ženy. Tři vítězky, které vybere redakce, nafotí módní story do časopisu Svět ženy a získají oblečení od módní značky s.Oliver a kosmetické produkty L’Oréal Paris.
svetzeny.cz

Jak se s metličkami poprat?

I přes to, že jsou metličkové žilky spíše estetickým problémem, mohou člověka právě z tohoto důvodu hodně potrápit. Zdravý životní styl určitě přispívá k tomu, aby se stav metliček nezhoršoval. Pokud je ale příčina namodralých žilek genetického charakteru, pohyb ani zdravá strava vás jich zcela nezbaví – laser je sice odstraní, ale nezaručí vznik nových.

Kompresní pomůcky

Opravdovou službu vám poskytnou takzvané kompresní pomůcky, které vyvíjejí správný tlak a ten podporuje zdravý krevní oběh. Kompresní pomůcky pořídíte v podobě podkolenek nebo stehenních punčoch. Existují i různé odstíny a od klasických silonek jsou téměř k nerozeznání.