Přejít k hlavnímu obsahu

Je vám zima? Tak se zahřejte - ale jídlem

Zatímco v létě potřebujeme odlehčit, na podzim si naše tělo žádá vydatnější energetické zdroje. Chcete si dát vitaminovou bombu, která organismus navíc pořádně zahřeje? Zařaďte do jídelníčku těchto 6 potravin!

V tomto období je vhodné zaměřit svou pozornost na sezonní potraviny. Příroda ví, co nám má kdy nabídnout. „Vsaďte přitom na lokální zdroje. Jaké to jsou?

1. Jablka

Tradiční jablko nikdy nevyjde z módy. Obsahuje velké množství minerálních prvků, vitaminů, ale i enzymů, které jsou prospěšné pro trávení. Jablko je zároveň osvědčený antioxidant,“ Mgr. Alena Balíková Přídová, hlavní výživová poradkyně NATURHOUSE, www.naturhouse-cz.cz

2. Rakytník

Na podzim do jídelníčku zařaďte určitě také rakytník. Je bohatý na vitamin C, vitamín A, vitamín P, E a K. S velkým množstvím minerálů a antioxidantů. Neopomeňte ani na dýni. Chutná skvěle k polévce i pečená jako příloha.  

3. Zázvor 

S příchodem chladných dnů je zázvor prostě ověřený lék. Udělejte si čaj a pokud patříte mezi vyznavače smoothie, klidně trochu kořenu přodejte do ovocných i zeleninových směsí. My ho máme rádi s banánem, medem a limetkou. Přidat jej můžete i do různých pomazánek.

4. Hroznové víno

Hrozny jsou neoddělitelnou součástí středomořské stravy, která je považována za nejzdravější. „Oblíbený je pro regenerační a antioxidační účinky, především díky resvaratrolu ve slupce. Zároveň jsou bohaté na vlákninu, tudíž pozitivně působí na zažívání. Díky kyselině hroznové se zase čistí močové cesty a ledviny. Zuby, kosti nehty, vlasy posílí zase obsažený křemík. Hroznové víno je jednoduše energetickým mixem pro celé tělo," říká výžvová poradkyně.

5. Ovoce a semínka při chutích na sladké

Když už vás bude honit mlsná, dejte si sezónní ovoce, třeba i sušené. Třeba švestky nebo meruňky. Ideální jsou i nejrůznější semínka. Ty můžete „zobat“ místo chipsů. Zpravidla mají vysoký obsah bílkovin a tuků, ale také vlákniny, vitaminů, minerálů a antioxidantů. Dejte šanci i chia nebo konopným semínkům. Mají ideální poměr esenciálních mastných kyselin (EMK) omega-3 a omega-6.

6. Med

Stálicí v domácnostech během sychravého počasí je bezpochyby i med. Je skvělým prostředkem proti virovým onemocněním a bakteriím, uleví od kašle, posiluje organismus a prospívá i zažívání.

Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme S Lifee Valentýnská Nádoba Na Svíčku