Přejít k hlavnímu obsahu

6 tipů, jak mít krásné zuby

Info ikona

Krásný úsměv je vaší vizitkou a také ukazuje, jak se o svůj chrup staráte. Nepodceňjte prevenci u zubaře a zároveň se o své zuby pečujte i doma. Vaše zdravé zuby vám za to poděkují.

1. Profesionální čištění

Minimálně 1x za rok si naplánujte návštěvu na dentální hygieně, kde vám zuby profesionálně vyčistí. Zbaví vás zubního kamene a také zabarvení od kávy nebo čaje. Díky závěrečnému vyleštění pak vaše zuby budou bělejší i hladší. Nezapomínejte, že špatná zubní hygiena, kazy či záněty dásní mohou ovlivňovat onemocnění srdce a cukrovku.

2. Bělejší úsměv

Pokud jste byla na profesionálním bělení zubů, nebo jste to zkusila doma sama, vyhněte se v následujících dnech různě zabarveným ústním vodám, které obsahují například zelená nebo modrá barviva a ještě k tomu alkohol. Podle zubařů jsou pak zuby náchylnější na zabarvení. Také omezte kávu, červené víno a barevné limonády, které přispívají ke žlutým zubům. Pravidlo, kterým se můžete řídit, je, že cokoli, co by zbarvilo vaši bílou košili a měli byste problém to z ní dostat, držte daleko i od vašich zubů. Vyzkoušejte například bylinnou ústní vodu Herbadent, která díky extraktům a silicím ze 7 léčivých rostlin působí protizánětlivě, snižuje riziko vzniku zubního kazu a parodontózy a je bez chemických barviv. 

3. Pozor na bělící pasty

Stojíte v drogerii nad nabídkou bělících past a nevíte, která bude mít největší efekt? Rozhodně nesahejte po té nejlevnější a raději se poraďte se svým zubařem. Většina bělících past totiž obsahuje abrazivní látky, které pravidelným čištěním obrušují vaši zubní sklovinu, čímž přispívají k citlivosti zubů i dásní. Zkuste například bělicí zubní pastu s fluoridem Opalescence Original Formula, kterou řada zubařů doporučuje. 

Galerie: Nejlepší produkty pro krásný úsměv

4. Jak zabránit krvácení z dásní

Pokud jste se dosud vyhýbali zubním nitím a mezizubním kartáčkům, protože vám u toho krvácí dásně, zbystřete. Jde o varování, že máte v ústech zánět a může se tvořit i parodontóza. Ta je jedním z důvodů, proč už třeba ve čtyřiceti letech přicházíte o zuby. Víte, že pokud nepoužijete zubní nit, vyčistíte pouze 30 % zubů? Překonejte se a po každodenním čištění sáhněte po zubní niti. Skvělé jsou takové, které v ústech nabobtnají a díky tomu vyčistíte všechny mezizubní prostory. Pokud máte problém s větším zánětem, zubní lékař vám bolavé dásně jemně vyčistí ultrazvukem nebo laserem. A pak už je to jenom na vás!

5. Vynechte víno

Pokud sníte o krásných bílých zubech, měla byste si odpustit pravidelné pití kávy, čaje a červeného vína. Právě tyto nápoje ve velké míře způsobují, že jsou vaše zuby tmavší až o 6 odstínů. 

6. Kdy se kartáčku vyhnout

Dali jste si ovocnou šťávu nebo džus, které často obsahují kyselinu citrónovou? Nebo Coca colu a Pepsi, které zase mají ve složení kyselinu fosforečnou? Pak nesahejte hned po kartáčku. Kyselina v nápoji narušuje zubní sklovinu a čištěním byste mohli zuby poškodit. Raději si propláchněte ústa vodou a čištění odložte na později.