Přejít k hlavnímu obsahu

Zánět dutin: Jak s ním bojovat

Akutní zánět vedlejších nosních dutin je velice nepříjemné onemocnění, které nejčastěji vzniká v důsledku virové infekce (nachlazení, zánětu dýchacích cest, chřipky aj.).

Galerie: Zánět dutin: Jak s ním bojovat

Mezi zánětem nosní sliznice (odborně zvaným rinitida) a zánětem vedlejších nosních dutin (ten se označuje jako sinusitida) není zcela jasná hranice. Proto nebuďte překvapeni, když lékař oba pojmy spojí a prohlásí, že máte rinosinusitidu. Pokud se však nerozvinou komplikace, dokáže si většina nemocných poradit bez lékařské pomoci.

Co je důležité

* Nutný je pobyt v teple a ochrana před prochladnutím, zejména hlavy.

* Důležité je udržovat průchodnost dutin – k uvolnění ucpaného nosu se používají tzv. dekongestiva, která snižují překrvení sliznice.

* Lokální dekongestiva (spreje, kapky) mají výrazný, ale pouze přechodný účinek. Nepoužívejte je dlouhodobě – tím byste stav sliznice naopak ještě zhoršili.

* Používejte léky, které vám pomohou od bolesti (ta může být u zánětu dutin značná!). Rozhodně v této fázi nevyžadujte antibiotika!

* Po zhruba pěti dnech by se měly příznaky zmírnit, jestliže tomu tak není, jděte k praktickému lékaři.

* Pak následuje fáze doléčování, která je někdy problematická. Jestliže ani po 14 dnech nejsou příznaky vyléčeny, měl by praktický lékař zvážit konzultaci se specialistou.

* Pokud po pěti dnech příznaky nejen neustupují, nebo se dokonce ještě zhoršují, popřípadě se objevují další (bolest v čele, tváři, zubech…),  je namístě zahájit léčbu antibiotiky (samozřejmě po doporučení lékařem).

Co pomůže

Tablety:

* Ibalgin Grip – novinka určená speciálně k léčbě akutního zánětu horních cest dýchacích a bolesti vedlejších nosních dutin způsobené jejich zánětem. Obsahuje dvě léčivé látky: fenylefrin hydrochlorid (uvolňuje ucpaný nos a snižuje otok nosní sliznice) + ibuprofen (proti zánětu, bolesti, otoku). Více informací najdete na www.ibalgin.cz.

* Paralen Grip obsahuje rovněž fenylefrin a dále paracetamol (ke snížení horečky a úlevě od bolesti), jehož účinek zesiluje přídavek kofeinu.

Nápoje:

* Paralen Grip Horký nápoj se používá ke zmírnění příznaků nachlazení a dalších viróz. Novinkou je třešňová příchuť.

* Tablety na přípravu horkého i studeného nápoje Nachlazení a imunita Vitar (www.vitar.cz) má příchuť citronu a pomeranče a obsahuje přírodní výtažky ke zmírnění viróz.

Na uvolnění nosu:

* Physiomer snižuje otok nosní sliznice, usnadňuje dýchání, pomáhá bránit riziku dalších infekcí (např. zánětu středního ucha). Obsahuje mořskou vodu z chráněné oblasti Saint Malo. Instruktážní video na  www.physiomer.com

* Pinosol obsahuje směs éterických olejů z máty, eukalyptu a borovice s antibakteriálním účinkem. Uvolňuje ucpaný nos a díky vitaminu E napomáhá regeneraci nosní sliznice.

Foto: Archiv firem (7)