Přejít k hlavnímu obsahu

Za co mohou chodidla

Čím jsme civilizovanější, tím víc trpíme zdravotními problémy: křečemi v lýtkách, bolestmi hlavy, zad, kyčlí nebo kolen. Představte si, že to vše mohou mít na svědomí naše chodidla.

Mnohé z nás trápí poruchy statiky chodidel, které se projevují poklesem nožní klenby, vbočeným palcem, kladívkovými prsty a dalšími deformitami prstů na nohou. „Chodidlo plní statickou funkci tím, že vytváří správnou oporu vzpřímenému tělu. Pokud tuto funkci neplní dobře, promítne se to do celého těla, nejčastěji bolestmi hlavy, zad a dolních končetin,“ říká MUDr. Ljiljana Marič, ředitelka léčebné péče a primářka Léčebných lázní Bohdaneč, kde se můžete podrobit počítačovému vyšetření plosky nohy na přístroji Pedicom, což pomůže odhalit příčiny zdravotních potíží.

JAK TO PROBÍHÁ

Rehabilitační lékař nejprve provede klinické vyšetření a poté na tomto speciálním přístroji udělá tlakový snímek plosek vaší nohy. „Ten se ihned promítne na obrazovce počítače. Okamžitě tedy vidíme, jestli chodidlo vykazuje statickou poruchu, a pokud ano, doporučíme vhodnou léčbu a rehabilitaci,“ doplňuje MUDr. Ljiljana Marič. Ihned po vyšetření si můžete objednat individuální korekční vložky do bot, které vám z lázní pošlou poštou. Vaše snímky z vyšetření budou navíc archivovat, takže lze postupem času porovnávat, jak se deformita nohy vyvíjí, resp. jaký efekt korekční vložky mají. Speciální vložky odstraňují bolesti chodidel nejčastěji v případě, kdy máte ploché nohy nebo ostruhu patní kosti. Žhavou aktualitou je možnost bezplatného podologického vyšetření pro prvních deset zájemců, kteří v Lázních Bohdaneč stráví desetidenní či delší pobyt, zaměřený na léčbu pohybových obtíží. Více na www.llb.cz

Foto: www.llb.cz (1)