Přejít k hlavnímu obsahu

Smíšci jsou zdravější

Ne nadarmo se říká, že je veselá mysl půl zdraví – smích totiž doopravdy léčí.

* Ocitnete-li se ve stresu, spustí se uvolňování hormonu adrenalinu. To se sice hodilo našim prapředkům, jimž se v takových momentech nabízela jen možnost se buď prát, nebo utíkat, ale dnešnímu člověku, který to málokdy může řešit tak jednoduše, se tím jen „zbůhdarma“ zvyšuje riziko kardiovaskulárních a jiných chorob. A hleďme – stačí se začít celé situaci smát a vylučování adrenalinu se zpomaluje, až ustane, bušení srdce se zklidní, tlak klesne, svalstvo se uvolní, mysl se rozjasní!

* A co víc, při smíchu se začne uvolňovat endorfin, díky němuž se cítíme v pohodě, ba dokonce, je-li ho dost, přímo šťastně. A také relaxovaně, což zvyšuje naši odolnost vůči nemocem.

* A dokonce postupně i lépe vypadáme – vrátí se nám svěží barva do tváří, rozjasní se oči, přestaneme zamořovat okolí produkcí potu a hned jsme každému sympatičtější!

* Během smíchu se také prohlubuje dech a mozek dostává pětkrát větší porci kyslíku než obvykle, takže je schopen efektivněji pracovat a produkovat jeden dobrý nápad za druhým. Je ostatně prokázáno, že pro pacienty po mozkové mrtvici je smích velmi účinnou rehabilitací.

* Smíchem se dá dokonce i tvarovat postava. Jednak funguje tak trošku jako aerobní pohyb, takže pomáhá odbourávat tukovou vrstvu, a jednak rozvibruje tělo, takže zpevňuje svalovou hmotu.

* Kdo se dostatečně často, dlouze a srdečně směje, produkuje více lymfocytů, což jsou buňky zajišťující imunitní reakce. Díky tomu je každý smíšek lépe chráněn nejen před infekčními nemocemi, ale i před nádorovými chorobami (protože imunitní systém likviduje i buňky zhoubného bujení).

* Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem jsou v mnoha léčebných zařízeních celého světa vytvořeny speciální programy, které pacientům urychlují léčbu „veselou myslí“. U nás je to nezisková organizace Zdravotní klaun, jež pomáhá zejména dětem a starým lidem. Ti to totiž nejvíce ocení. Jedinci ve věkové kategorii „uprostřed“ obvykle ke své škodě těžko překonávají zábrany a nezasmějí se, i kdybyste je lechtali – jsou totiž přece nemocní a to je VÁŽNÁ věc, takže se nehodí, aby se smáli…

Foto: Depositphotos (1)