Přejít k hlavnímu obsahu

Přírodní medicína: 5 potravin, které zaženou depresi

Zatočte se špatnou náladou jednou provždy! Díky těmto přírodním maličkostem budete mít hezký den.

Proč vlastně máme splín?
Deprese z neznámých příčin bývá často spojována s podzimem. Důvodem naší úzkosti je nečekaný úbytek světla (příchod kratších dnů a delších nocí) a tepla. Dalším vlivem může být i nedostatek vitaminů, které v létě díky ovoci pravidelně doplňujeme, nebo nízké procento serotoninu v mozku. To způsobuje smutek a změny nálad. Naštěstí i podzimní sezona nabízí několik surovin, které obsahují kombinaci látek, jež vyvolávají pocity štěstí. Jaké to jsou?

1. Banán
Banán je bohatým zdrojem tryptofanu, z něhož se tvoří serotonin. Díky hořčíku a vitaminům skupiny B dokáže banán zklidnit pocuchané nervy. Abyste si tohle ovoce vychutnali ještě víc, vyzkoušejte recept na karamelovo-banánové řezy. Pokud náhodou patříte mezi ty, kterým banány nechutnají, zkuste tzv. Happy pills (potravinový doplněk, který obsahuje výše zmíněnou kombinaci látek).

2. Citrus bergamia
Jedná se o plod subtropického stromu. Získávají se z něho tzv. bergamotové silice, jež vyvolávají pocity štěstí a klidu a pomáhají člověku k celkové psychické pohodě. Obsahují je např. čaje Earl Grey.

3. Indický ženšen
Vitánie snodávná, jak se tato himalájská rostlina správně jmenuje, je hojně využívaná hlavně v ajurvédské medicíně. Bojuje proti psychickému vypětí, stresu a nervozitě. Seženete ji v kapslích nebo ve formě kávy.

4. Třezalka tečkovaná
Při dlouhodobém stresu a psychickém vyčerpání pomůže třezalka. Tato rostlina, která obsahuje vysoké procento serotoninu, roste na jaře po celé republice. V tomto období je naštěstí k dostání ve formě dražé, sirupu či její nasekaná nať k louhování.

5. Čokoláda
Ne nadarmo se jí přezdívá „droga zamilovaných“. Pravá čokoláda s vysokým obsahem kakaa skrývá již zmíněný tryptofan (z něhož se tvoří serotonin) a další látky, po kterých se cítíme fajn. Ochutnejte třeba raw čokoládu od české firmy Lifefood. Je slazená jen sirupem z agáve, neobsahuje mléko a díky šetrné úpravě si zachovává všechny důležité minerály a antioxidanty. Upečte si z ní třeba čokoládové cupcaky s karamelovým krémem.