Přejít k hlavnímu obsahu

Pojďte na jedno!

Zvláště v létě při posezení v zahradní restauraci sklence pěnivého moku málokdo oddolá. Proč ne? Zůstane-li opravdu jen u jednoho, je pití piva zdraví prospěšné.

Ze zdravotního hlediska je cenné zejména to, že jde o dobře vyvážený iontový nápoj (obsahuje draslík, hořčík, vápník, fosfor) s nízkým obsahem sodíku. Kromě toho je v něm řada vitaminů a dalších tělu prospěšných látek. Z tohoto hlediska lze jednoznačně doporučit česká piva. Jejich složení je totiž podle rozsáhlé studie Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského (VÚPS) pro lidský organismus příznivější než skladba většiny zahraničních piv.

Náš tip: Český svaz pivovarů a sladoven od letošního roku vyhlašuje 27. září za Den českého piva. V předvečer svátku sv. Václava se tak můžete těšit na řadu pivních akcí, do nichž je zapojeno více než 80 % tuzemského pivovarského trhu a nespočet restaurací. Aktuální informace na www.ceske-pivo.cz.

Pivo v malém množství prospívá zejména:

* kardiovaskulárnímu systému – zpomaluje rozvoj aterosklerózy, v malých dávkách snižuje krevní tlak, zvyšuje hladinu „hodného“ HDL cholesterolu, snižuje srážlivost krve, odbourává stres

* zdraví močových a žlučových cest – proplachuje je, pomáhá předcházet litiáze (tvorba kamenů a související koliky), přispívá ke správnému pitnému režimu, brání zadržování vody v těle

* trávicímu traktu – pomáhá při vředové chorobě, usnadňuje trávení, potlačuje pálení žáhy, zlepšuje stav při překyselení

* psychice – pomáhá překlenout stresové situace, osvěžuje, přináší přiměřenou euforii, zvyšuje kreativitu, posiluje společenské vztahy

Upozornění: Nezapomínejte, že pivo je alkoholický nápoj, i když slabý (má asi třikrát nižší obsah alkoholu než víno). Proto je podmínkou pít ho opravdu jen umírněně! To znamená pro ženy nanejvýš 1–2 třetinky, pro muže 1–2 půllitry denně. Míní se pivo deseti- či dvanáctistupňové. Vícestupňová piva se ze zdravotního hlediska nedoporučují, neboť negativa spojená s vysokým obsahem alkoholu převažují nad možnými pozitivy. Proto si je raději odepřete nebo si dejte nanejvýš výjimečně jednu sklenku.

Rada: Nealkoholická piva jsou co do složení stejně zdraví prospěšná a vypít jich můžete, kolik chcete.

Informace pro řidiče: Po vypití jedné sklenice piva (u mužů velkého, u žen malého) může zdravý člověk bez obav usednout za volant za asi dvě a půl hodiny.

Varování: Vyšší konzumace alkoholu (včetně piva) zdraví škodí – poškozuje zejména játra, ale také srdce (vzniká tzv. syndrom mnichovského či bavorského srdce) a veškeré mentální funkce (zhoršuje paměť i všechny psychické poruchy). Je i závažným společenským problémem, který vede k poruchám osobnosti, rodinným problémů aj.

Foto: Depositphotos (1)