Přejít k hlavnímu obsahu

Nehrbte se nad počítačem, pracujte zdravě!

Nehrbte se nad počítačem, pracujte zdravě!

U počítače tráví většina z nás, ať už v práci, nebo doma, hodně času. A i když o práci s počítačem možná nepřemýšlíme jako o něčem, co by mělo být fyzicky náročné, pravdou je, že nevhodná židle, klávesnice, myš, osvícení nebo výška monitoru můžou postupem času vést k bolestem v oblasti krku, ramen nebo zad, únavě očí, bolesti hlavy a v mnoha případech i nemoci z povolání zvané poškození z opakovaného namáhání (RSI – „Repetitive Strain Injury").

Ergonomie se zabývá navrhováním výrobků a systémů optimálních pro pohodlnou a efektivní práci. Ergonomové čerpají svoje poznatky z mnoha oborů od fyziologie přes biomechaniku až po průmyslové inženýrství. Jejich úkolem je navrhovat takové výrobky, které budou bezpečné, pohodlné, snadné na použití a nápomocné při zlepšování výkonnosti.

V současné době si společnost Microsoft udržuje vedoucí pozici v oblasti designu a výroby ergonomických myší a klávesnic, podpořenou více než 200 patenty a řadou ocenění.

Mezi nejoblíbenější ergonomické klávesnice a myši patří bezdrátové sada Sculpt Ergonomic Keyboard a Sculpt Ergonomic Mouse, kterou můžete využívat ať už s notebookem, nebo tabletem. Při psaní na dělené klávesnici se vaše ruce vždy nacházejí v uvolněné poloze a měkká opěrka dlaně poskytuje oporu pro zápěstí. Vypouklý tvar klávesnice snižuje a koriguje pronaci zápěstí, která jinak způsobuje bolest a sníženou pohyblivost. Také tvar myši je navržen pro maximální pohodlí vašeho zápěstí.

Zde je několik užitečných rad, které vám pomohou při výběru nové klávesnice:

Klávesnic existuje celá řada druhů, je na vašem uvážení, která se k vašim potřebám nejvíce hodí.

• Klasická nebo bezdrátová: Bezdrátová klávesnice nabízí větší volnost a ubude vám kabel na pracovní ploše. Klasická myš s kabelem nevyžaduje žádné baterie.

• Komfort: Existují tři hlavní typy klávesnic: rozdělené, zahnuté a rovné.

  • Rozdělené klávesnice jsou nejšetrnější k dlaním a zápěstím, ale chvíli trvá, než si na ně zvyknete. Musíte-li používat klávesnici dlouhodobě, možná by bylo vhodné přejít na tento typ, a ulevit tak namáhaným šlachám a svalům.
  • Zakřivený design kombinuje známé prvky tradičních rovných klávesnic s některými ergonomickými řešeními těch rozdělených.
  • Rovné klávesnice (s opěrkou nebo bez ní) nabízejí tradiční vzhled bez ergonomických výhod rozdělených či zakřivených designů.

• Velikost: Pokud se uživatel poohlíží po pracovní klávesnici, kterou bude používat často a intenzivně, měl by si nejspíš vybrat nějaký větší a ergonomický typ. Na cesty a mobilní práci s počítačem je však vhodnější kompaktní klávesnice bez numerické části, která nezabírá příliš mnoho místa, ale přesto nabízí určitou míru ergonomie.

• Renomé značky a podpora: Vezměte v úvahu kvalitu, softwarovou kompatibilitu, spolehlivost a podporu nabízenou výrobcem.

Přestaňte se hrbit a začněte pracovat zdravě!

Další ergonomické výrobky společnosti Microsoft naleznete na webu http://www.microsoft.com/hardware/cs-cz.