Přejít k hlavnímu obsahu

Tip pro zdraví: Nezanedbávejte hořčík

Mnohé zdravotní problémy jsou – aniž bychom to tušili – způsobeny nedostatkem hořčíku. Nepatříte také mezi téměř třetinu Čechů, jimž tato životně důležitá látka chybí?

* Deficit hořčíku vyvolává řadu problémů, zejména srdeční arytmii, nedostatečné vylučování inzulinu, svalové křeče, bolesti hlavy, zácpu, špatnou náladu, zhoršenou schopnost soustředění, chronickou únavu, náchylnost ke stresu aj.

* Podle průzkumů stoupá riziko nedostatku hořčíku v organismu po 45. roce věku. V této době se také výrazněji projevují potíže, které to způsobuje. A přitom schopnost hořčíku do značné míry předcházet některým civilizačním chorobám (cukrovka, srdečně-cévní nemoci, psychické poruchy) je právě v tomto období mimořádně důležitá.

* Zvýšenou potřebu hořčíku pociťuje tělo při svalové námaze (sportovní aktivity), při oslabení (během nemoci a rekonvalescence), ve stresových situacích či při dlouhodobé psychické zátěži, ale i po požití většího množství alkoholu (následky proflámované noci dokáže hořčík zmírnit!).

* Vyšší potřeba hořčíku se projevuje také v období těhotenství a kojení – je totiž nepostradalný pro zdárný růst plodu a vývoj kostí dítěte.

* Deficit hořčíku je způsoben zejména nevhodnou stravou. Nešetrné způsoby pěstování plodin snižují jeho výskyt v rostlinách, průmyslově zpracovávané potraviny na něj jsou chudé a nadbytek tuků a cukrů v našem jídelníčku ho váže do střev, odkud se pak do krve nemůže vstřebat.

* Lépe než dodávat tělu chybějící hořčík pilulkami je upravit si jídelníček. Stejně jako ostatní zdraví prospěšné látky (vitaminy, minerály aj.) ho organismus lépe vstřebává z přírodních zdrojů.

* Bohaté na obsah hořčíku jsou luštěniny, listová zelenina, celozrnné pečivo, oříšky, hořká čokoláda, banány, mořské ryby aj.

* Ideálním zdrojem hořčíku jsou minerální vody: je v nich přítomen ve formě iontů, a má proto vyšší biodostupnost než hořčík v potravinách. Výhodou je také to, že obsah hořčíku (magnesia) lze najít na etiketě. Vhodné jsou minerálky s vysokým obsahem hořčíku a naopak nízkým obsahem sodíku: konkrétně Magnesia.

Náš tip: Minerální voda Magnesia je vynikající při sportování (venku i ve fitku): dodá vám dostatek hořčíku, čímž se předejde svalovým křečím a zvýší se relaxační efekt na psychiku, a zároveň tělu zajistí potřebnou hydrataci.

Foto: Depositphotos (1)