Přejít k hlavnímu obsahu

Rychlokurz chůze na vysokých podpatcích

Začátek společenské sezony se blíží, taneční kurzy se rozjíždějí – zkrátka nejvyšší čas zvládnout ladný pohyb na vysokých podpatcích. Pokud to není vaše silná stránka, zkuste to s námi!

„Trénink nemá smysl zahajovat s podpatky nižšími než pět centimetrů, protože v nich se pohybujete na podobné platformě, jako mají běžné boty. Pro první krůčky na vysokých podpatcích jsou ideální střevíčky se zvýšením 6–8 cm. Zvolte takové, které mají pásku přes nárt, protože ty zaručí větší stabilitu nohy,“ radí Veronika Sajdoková z CCC. Dále doporučuje pořídit si pro začátek lodičky, které mají gumové patničky a tolik nepodkluzují. „S novými lodičkami si kupte také gelové nebo pěnové vložky do špičky i pod patu, které vám chůzi značně zpříjemní,“ dodává.

Tréninkové rady:

* Sexy chůze na podpatích vyžaduje především správné držení těla. Mějte zatažené břišní svaly, hlavu vzhůru a rovná ramena. Představte si, že na nich máte pravítko. Nekrčte kolena, ale snažte se napjatými lýtky spíše lehce pohupovat. Nohy pokládejte přirozeně před sebe, jako byste šla po rovné čáře. Zapomeňte na přehnaně pokrčené a zkřížené nohy, jak to vídáte u modelek na přehlídkových molech. Rytmus chůze udržujte správnými pohyby boků. Nedělejte příliš velké kroky, kratší krůčky působí svůdněji.

* Na chůzi v podpatcích můžete jednoduchými cviky připravit svaly, chodidla a prsty. Ve volných chvílích propínejte lýtka a chodidla, pomalu kružte kotníky. Cvičte také s prsty, střídavě je pokrčujte a natahujte nebo se je snažte roztáhnout co nejvíce od sebe. 

* První krůčky nacvičujte doma, tím získáte jistotu a nové boty trochu rozchodíte. Nejlepší povrch na podpatkový dril je linoleum, na které bota dobře přilne. Trénujte před zrcadlem – to pomůže sladit ladnost pohybů. Až si budete „v kramflecích“ trochu jisté, zkuste si párkrát elegantně sejít schody. Nestoupejte však na celou nohu, ale našlapujte pouze na přední část boty.

Náš tip: Pokud nechcete dopadnout jako Popelka, které o půlnoci vyklouzla noha ze střevíčku, vystříkejte si lodičky antibakteriálním sprejem s nanostříbrem. Po něm vám noha nebude v botách klouzat. Sprej také zabrání nepříjemnému pachu, který (zvlášť když se nervozitou či horkem zpotíte) akutně hrozí.

Foto: CCC (1)