Přejít k hlavnímu obsahu

Poradna: Bojím se, že má manžel nemocná játra

Co by ti muži dělali, kdyby neměli starostlivé partnerky, že? Dotaz naší čtenářky je toho důkazem a odpověď určitě zaujme a poučí i další.

Otázka: Dobrý den, můj muž si poslední dobou pořád stěžuje, že se cítí unavený, jakoby slabý, občas ho trápí svědění kůže. Byl u lékaře na prohlídce, kde mu zjistili vysoký cholesterol a triglyceridy. Dostal před dalším vyšetřením dietu a já mám obavy, že by mohl mít problémy s játry.  Je mu 42 let, je pořád v jednom kole: náročná práce, rodina, koníčky. Co byste mi poradil?

Odpovídá MUDr. František Križanovič, internista

Je dobře, že máte o manžela starost. Tento problém se týká řady aktivních mužů, kteří jsou tak říkajíc v jednom kole. Měla byste dohlédnout na to, aby dietu opravdu dodržoval a pokud možno změnil své priority s ohledem na své zdraví. Faktory, o kterých hovoříte, poukazují na riziko kardiovaskulárních onemocnění a také možné jaterní problémy. Předtím, než započne samotná léčba (většinou pomocí statinů), předepisují lékaři obvykle nejméně tříměsíční dietu a pak teprve pokračují nasazením léků. Kromě dodržování zásad zdravého životního stylu je dobré pomoci játrům očistnou kúrou, a to užíváním preventivních přípravků, obsahujících cholin, ostropestřec mariánský, inositol, vitaminy C a E, vápník a kyselina pantotenovou (v našich lékárnách je vhodná například novinka VULM Esence Forte). Tyto látky zabezpečují normální funkci jater, zejména pak metabolismus tuků, cukrů a bílkovin. Na dalším vyšetření by mohly být naměřené hodnoty již příznivější.

KrizanovicSvé dotazy můžete zasílat na e-mail: [email protected]

Foto: Depositphotos (1), archiv (1)