Přejít k hlavnímu obsahu

Nový trend: Bioinspirace

Biostyl je v současné době jednoznačně trendy. Většina z nás ho však spojuje pouze s potravinami. Možností, jak využít to, co příroda už dávno „vynalezla“, je však mnohem víc.

Bioinspirace je trend zkoumat a využívat design nacházející se v přírodě pro návrh přelomových technologií a produktů, které lze využít v každodenním životě.

Suchý zip

Inspirace pro suchý zip Velcro proslavený svou famózní přilnavostí, vzešla z pozorování ostnatých bobulí lopuchu, které se snadno přichytávají, a semena tak mohou snadno cestovat z místa na místo. Příroda tedy řeší jejich transport systémem vyčnívajících háčků, díky nimž se mohou snadno uchytit na kůži či ochlupení zvířat – stejně jako suchý zip.

Speciální plavky

Plavky imitující žraločí kůži umožňují plavci rychlejší pohyb díky sníženému tření. Nejdříve je otestovali vrcholoví sportovci, nyní se však už tento moderní materiál umožňující pohyb ve vodě s menším úsilím používá i pro komerční výrobu plavek.

Boty na běhání

Jsou inspirovány skutečnou biomechanikou běhu naboso. Na základě toho, jaké svaly a šlachy člověk nejvíce napíná, vznikly boty usnadňující běh.

Roztok na čočky

Roztok Biotrue vznikl se záměrem šetřit oči a zvýšit komfort lidí, kteří nosí kontaktní čočky. Vědci studovali lidské oko, aby identifikovali přírodní procesy, které jsou odpovědné za jeho čistotu, neustálé zvlhčení a zdraví. Takto vyvinuli první roztok péče o čočky, který zahrnuje tři bio inspirované inovace: hodnota pH je stejná jako u zdravých slz, obsah hyaluronanu, přirozeného očního lubrikantu, umožňuje dlouhodobé zvlhčení a zachování aktivity proteinů, které se nacházejí ve zdravých slzách a udržují čočky čisté a průhledné.

Náplasti

Přilnavý mechanismus tlapky gekonů, díky němuž mohou tito živočichové čile pobíhat i po stropě, inspiroval výrobce k vytvoření náplasti, která dokáže držet na potřebném místě na lidském těle.

Displeje 

Displeje počítačů a dalších přístrojů napodobují procesy odrazu a rozptylu světla na motýlích křídlech, čímž dosahují živějších a jasnějších barev a zároveň jsou pro lidské oko příjemnější „ke koukání“.

Foto: Biotrue (1)