Přejít k hlavnímu obsahu

Léčivý strom baobab: Vyzkoušejte ho!

Podle legendy byl baobab jedním z prvních stromů na Zemi. Pro svou dlouhověkost, odolnost a užitečnost jej afričtí domorodci nazývají stromem života.

* Baobaby rostou v Austrálii, v Africe a na Madagaskaru. Stáří některých z nich je odhadováno až na 5000 let! Jejich plody využívají lidé po staletí – k odstranění únavy a dobití energie, pro posílení obranyschopnosti, při potížích s trávením či k regeneraci organismu.

* Plody baobabu, kterým se také říká opičí chléb, jsou veliké, s měkkou, bílou a chutnou dužinou. Pod tvrdou slupkou uložená semena jsou jedlá a lisuje se z nich kvalitní olej. Listy baobabu se využívají jako špenát. Jádra, která chutnají velmi podobně jako mandle, jsou bohatá na bílkoviny. Odvar z kůry baobabu se využívá ke snížení horečky a rozemletá dužina plodů bez semen se přidává do vody nebo mléka proti úplavici.

* Čerstvé plody u nás neseženete, ale v prodejnách zdravé výživy nebo na internetu je možné koupit čistý přírodní prášek z baobabu. Tipem je například e-shop www.chlorellacentrum.cz. Z prášku lze připravit ovocný drink, jenž má jemně štiplavou citrusovou chuť s tóny karamelu a neztrácí nic z výše popsaných zdraví prospěšných látek. Navíc neobsahuje lepek, takže je vhodný i pro celiaky.

* Mít vlastní baobab však můžete i u nás. Na internetu lze koupit sazenice či semínka a vypěstovat si ho doma. Sazenici stačí směs zeminy a písku, jako je třeba kaktusová půda, slunné místo a minimální teplota 12 °C. Mezi jednotlivými zálivkami musí půda vyschnout. Výhonky je možné seřezávat po celý rok, a stromek tak tvarovat a korigovat jeho velikost.

Foto: Depositphotos (1)