Přejít k hlavnímu obsahu

Klíšťata už útočí: Chraňte se!

Letošní „zima nezima“ a jarní teploty probudily klíšťata mnohem dříve, než bývalo v minulých letech obvyklé. Proto s jejich útoky počítejte už nyní!

Podle informací, které médiím poskytl Václav Hönig z Parazitologického ústavu Biologického centra Akademie věd ČR, působí na klíšťata teplota či vzdušná vlhkost prakticky okamžitě a jejich aktivita se až tak neváže na konkrétní roční období jako právě na teplotu. Klíšťata tudíž začínají být aktivní od teplot přesahujících 4 až 5 °C.

Dá se říct, že zvířata jsou v tomto období ohrožena více než lidé, které v zimě i na začátku jara chrání teplé oblečení a vysoké boty. Majitelé domácích zvířat v tuto dobu na repelentní ochranu příliš nemyslí a ani lidé se po návratu z přírody příliš neprohlížejí. Navíc vám domácí mazlíčci mohou klíšťata na svých kožíšcích nanosit domů, kde se ukryjí v pelechu a podobně. Parazit se pak může zakousnout i do vás, přímo na vaší pohovce.

Naše tipy:

* Odborníci proto doporučují používat repelenty s obsahem DEET a věnovat po výletech do přírody (a to zejména do listnatých lesů, křovin apod.) pozornost jak svým čtyřnohým přátelům, tak sobě.

* Pokud na sobě či na zvířeti naleznete přisáté klíště, použijte speciální přípravek z lékárny na jeho usmrcení a odstranění (např. ixoderm) a vyjměte ho kývavým pohybem. Tím zajistíte, že klíště v obranné reakci nevypustí obsah svého žaludku do těla hostitele, a snížíte riziko přenosu některé z velmi nebezpečných infekčních chorob, jako jsou klíšťová encefalitida, lymeská borelióza, ehrlichióza, babezióza či bartonelóza.

* Lepší než nepříjemnosti, které způsobují klíšťata (ale i blechy a další vnější paraziti), řešit je jim předcházet. Ochranu až po dobu osmi měsíců poskytnou např. antiparazitární obojky Foresto pro psy a kočky. Díky repelentnímu účinku bude parazit odpuzen dokonce ještě dříve, než se stihne přisát.

Foto: Depositphotos (1)