Přejít k hlavnímu obsahu

8 tipů, jak se nespálit na žádné pláži

Slunce, voda a pláž volají a naší pokožce téměř nezáleží na tom, zda je to pláž mořská s bílým pískem, nebo ta travnatá u českého rybníka. Sluníčko sice v našich zeměpisných šířkách svítí o něco mírněji, ale spálit nás dokáže stejně jako to u moře.

Spálená kůže nejen pekelně bolí, ale může způsobit i vážné zdravotní problémy. Přitom stačí dodržovat několik pravidel, jak se správně opalovat, a sluníčka si dopřejete dosytosti bez újmy na zdraví i kráse! Přečtěte si, jak docílit krásného bronzového opálení bez bolavé červené kůže:

1.

Zjistěte svůj fototyp a podle toho si kupte opalovací přípravky. „ S fototypem vám poradí dermatolog, nebo lékárník. V  lékárně obecně dostanete odbornější rady než v  drogerii,“ doporučuje dermatoložka Petra Petrovská.

2.

„Vždy nanášejte přípravek 30 minut před pobytem na slunci a ideálně ve dvou vrstvách s  půl hodinovým rozestupem. Jen tak zajistíte, že se namažete opravdu všude,“ upozorňuje lékařka.

3.

Obnovujte vrstvu opalovacího přípravku pravidelně a podle citu. Obecně ale platí, jakmile ucítíte lehké pálení, namažte se. A čím jižněji a čím vyšší nadmořská výška, tím častěji vrstvu obnovujte, klidně každé dvě hodiny.

4.

Čím vyšší faktor, tím lepší. „Není pravda, že byste se přes vysoké faktory neopálili, neexistuje totiž 100% fotoprotekce a tudíž se i přes vysoké faktory opálíte, jen to bude pomaleji, bez spálení a pro pokožku mnohem zdravější. Vyšší faktory navíc zpomalují předčasné stárnutí pokožky, které způsobují UVA sluneční paprsky,“ doporučuje lékařka. Vyzkoušejte třeba mléka na opalování i péči po opalování Trioderm, která pokožku chrání a zároveň i hydratují.

5.

Spálit se můžeme i přes plavky a ve stínu. Ve stínu se do pokožky absorbuje až 80 % slunečního záření. Plavky nás chrání, ale ne úplně, záleží na jejich materiálu a barvě.

6.

Neopalujte se mezi 11. a 15. hodinou.

7.

Opalování dehydratuje, po každém opalování pokožku namažte mlékem po opalování, ideální jsou ta s  vitamínem E, které působí jako antioxidanty. Pijte během dne hodně vody.

8.

Když se spálíte, ošetřete pokožku zklidňujícími prostředky s panthenolem, třeba Trioderm panthenol sprejem po opalování, a pijte hodně tekutin, popřípadě můžete jednorázově použít Aspirin. „Každé spálení pokožce vadí, následky se nemusí projevit okamžitě, ale klidně až na několik let,“ varuje lékařka.