Přejít k hlavnímu obsahu

Pod stromeček něco na sebe: Jak vybírat

Oblečení a módní doplňky jsou dárky vítanými, ale pouze v případě, že jsou vybrány dobře. Plánujete-li ježíška v tomto stylu, máme pro vás pár rad, které pomohou.

* Pozor na nákupy přes internet

Jsou hitem posledních sezon. Jejich nevýhodou je, že daný kousek vidíte pouze na obrázku a můžete se řídit jen tím, co k produktu napsal výrobce nebo prodejce. Také je velmi těžké odhadnout správnou velikost – i na sebe, natož pak na někoho jiného. Pokud se k nákupu oděvů v e-shopu odhodláte, je potřeba mít nějakou rezervu a znát svá práva (o navrácení produktu do 30 dnů od zakoupení apod.).

* Každý má jiný vkus a styl

Je samozřejmě možné, že toho, komu nějaký ten obleček kupujete, znáte natolik, že víte nejen to, jakou nosí velikost, ale také to, jaký má rád styl, jakou barevnost, jaké materiály atd. Mnohdy se ale u takových nákupů řídíme především tím, co se líbí nám, a podarovaný se potom může cítit v rozpacích, když dostane něco, co není podle jeho chuti. Obzvlášť to platí pro maminky, které chtějí udělat radost svým ratolestem a podle svého vkusu jim vyberou něco, co by dcera nebo syn měli nosit. Proto pokud si to potomci sami nevyberou, radši se do toho nepouštějte (obzvlášť pokud je vaše dítko právě v pubertě). Také dejte pozor na motivy. Vánoční motivy sobů, stromků a hvězdiček jsou sice lákavé a vždy před Vánocemi k dostání, ale jejich využití je jen krátkodobé.

* Dárkové poukazy

Jsou nejjednodušším řešením, jak vyzrát na oblečení jako dárek. K dostání jsou téměř ve všech obchodech, a není tedy problém vybrat jakýkoli styl nebo kvalitu. Někomu sice tato varianta připadá neosobní, ale zaručeně přinese méně zklamání než nákup dražšího oblečení, které se poté podarovanému nebude zamlouvat, nebo vám poděkuje, ale nikdy to na něm neuvidíte.

* Dobrý tip jsou doplňky

U těch se spletete méně snadno, takže váš výběr může být širší – ať už jde o hodinky, šperky, kabelku, šátek, nebo nějaký vtipný připínáček. Samozřejmě že i tady je potřeba základních znalostí o stylu toho, komu dárek kupujete, ale je v tom větší volnost. Pokud žena například preferuje černou barvu před hnědou a všechny její kabelky jsou černé, není špatné koupit jít zaručenou černou klasiku, ale také ji naopak může potěšit kabelka jiné barvy, kterou by se sama bála koupit, aby nebyla příliš zářivá. Při nákupu šátku nebo šálu byste sice měli vědět, jaké barvy dotyčný nosí a má rád, ale pokud koupíte něco jiného, obvykle to nevadí, protože se prakticky vždy nabízejí možnosti kombinace. U šperků dobře zvažte barvu kovu – je potřeba vědět, zda ten, komu vybíráte prstýnek či řetízek, preferuje zlato, bílé zlato, nebo stříbro, a toho se držet.

Foto: Depositphotos (1)