Přejít k hlavnímu obsahu

Inspirace filmovými kostýmy 2: Sex ve městě

Kdo by neznal Carrie, Samanthu, Charlotte a Mirandu? A která z žen by se aspoň občas nechtěla nechat inspirovat jejich modely?

Přestože hlavní stylistkou seriálu i filmu Sex ve městě byla Patricia Field, která pro snímek zajistila tisíce kostýmů, a ve filmu byly použity šaty z kolekcí coutiera Gillese Montezina, ve spojitosti se Sexem ve městě se nejvíce psalo o legendární britské návrhářce Vivienne Westwood. Ta pro film navrhla celkem 81 modelů, mezi nimiž se proslavily především úchvatné svatební šaty hlavní hrdinky Carrie v podání Sarrah Jessicy Parker. Sedmašedesátiletá Vivienne Westwood pak vzdala hold své pověsti nenapravitelné provokatérky, když z premiéry filmu po deseti minutách odešla se slovy: „Myslela jsem, že Sex ve městě předvede pronikavou módu, ale to, co jsem zatím viděla, nebylo nic zajímavého.“  Čímž se jí „jednou ranou“ povedlo urazit Patricii Field a opět získat veškerý zájem médií pro sebe.

Mala_fotkaSVMProvokace byla pro Vivienne vždy hlavní ingrediencí úspěchu. Jak dodává historička módy Jana Máchalová, sám její životní příběh mluví za vše: „Obchod, který otevřela v roce 1971 s Malcolmem McLarenem v Londýně, nazvala nejprve Let it rock a po třech letech ho přejmenovala na Too fast to live, too young to die. Prodávala v něm trika potištěná pornoobrázky, kožené obleky se zipy, lesklé podprsenky i škrabošky, zkrátka věci, které se dříve posílaly jen v diskrétních balících na základě objednávky. Obchod byl záhy znovu přejmenován a nad vchodem se objevila pouta s rotujícími světélkujícími písmeny SEX. Její kolekce vždy vyvolávaly různé reakce, od zhnusení a posměchu přes rozpačité sympatie až k bezmeznému obdivu a nadšení.“


Zdroj: Fashion Days ve spolupráci s Janou Máchalovou (kniha Budiž móda) v rámci Fashion Days Fashion Academy

Foto: Z knihy Budiž móda (2)