Přejít k hlavnímu obsahu

Jak na kolo s oční vadou?

Nejen při cyklistice, ale i při ostatních sportovních aktivitách bývají dioptrické brýle problém – narážejí na něj až dvě třetiny nositelů brýlí v ČR. Vzdát se proto sportování však určitě není nutné!

Zvolit můžete speciální brýle (s netříštivými skly), klipy, kontaktní čočky nebo nejmodernější řešení: laserovou nebo nitrooční operaci očí. Je bezpečná, bezbolestná, finančně dostupná a hlavně – zbaví vás potíží s dioptriemi jednou provždy.

„Pro sportovce je vhodná operace femtosekundovým laserem, který je zárukou nejvyšší kvality zákroku (zraku),“ říká MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky Duovize (www.duovize.cz). „Jedná se o velmi účinné řešení dioptrických vad. V současné době je vítané u lidí všech věkových kategorií a zejména u těch, kteří žijí aktivním způsobem života. Moderní laserové operace jsou velmi bezpečné a šetrné, ošetření je přesné, bezbolestné a dokáže vyřešit různé dioptrické vady i poměrně vysoký počet dioptrií natrvalo. Výhodou laserové operace navíc je, že se ke sportu můžete vrátit už během několika dní.“

Pro finanční rozhodnutí si udělejte jednoduché srovnání: Cena laserové operace se pohybuje kolem 20 000–25 000 Kč za jedno oko a dioptrickou vadu máte vyřešenu jednou provždy, a nejen pro sport. Navíc řada klinik nabízí možnost rozložit úhradu do několika splátek bez navýšení a potvrzují doživotní záruku. Kvalitní sportovní dioptrické brýle vás mohou přijít na několik tisíc korun, cena jednodenních kontaktních čoček se pohybuje asi kolem 400 Kč/30 kusů. Není to však jednorázový výdaj, čočky musíte neustále (dle potřeby) dokupovat, u brýlí je časem nutná výměna skel, v případě ztráty, poškození apod. dokonce nákup nových. Nemluvě o tom, že vám jedny jediné brýle nestačí.

Foto: www.duovize.cz (1)