Přejít k hlavnímu obsahu

Kupujeme běžky: Podle čeho vybírat

Běžkařský sport u nás v posledních letech zažívá boom a po bílé stopě vyrážejí i ti, kteří dřív jen sjezdovali nebo o lyžování nestáli vůbec.

Pokud se rozhodujete, jaké běžky si koupit, nejprve si rozmyslete, jaké jsou vaše ambice.

Chcete běžkovat raději ve stopě, nebo se vydávat na výlety do terénu?

Pro začátečníky a rekreační lyžaře jsou nejvhodnější turistické lyže, na nichž lze jezdit ve stopě i mimo ni. Jsou širší, s bočním krojením a stabilnější. Sportovní lyžaři se budou rozhodovat mezi lyžemi na klasiku nebo na bruslení. Obojí jsou užší a ve většině případů bez bočního profilu, tzv. paralelní. Lyže na klasiku jsou delší ve srovnání s lyžemi na bruslení. Lyže na bruslení jsou tvrdší. Existují ovšem i tzv. kombinované lyže, které lze použít na obě techniky. Pro lyžaře, které nebaví jezdit upravenými trasami, jsou vhodné backcountry běžky. Jsou většinou širší a díky tomu se tolik nepropadají ani v hlubokém sněhu.

Jak a kde chcete jezdit?

Od toho se odvíjí vhodná délka lyží. Turistické lyže by měly být o 15–25 cm delší, než jste vy. Lyže na klasiku o 20–30 cm, na bruslení o 5–15 cm a na backcountry o 10–15 cm. Běžky by také neměly být příliš měkké ani příliš tvrdé. Při výběru tak nehraje roli jen vaše výška, ale i váha. Když si na lyže stoupnete, měli byste je prošlápnout, a tím zajistit dobrý odraz.

Dobré rady

* Stále populárnější jsou lyže se šupinami neboli s protismykem, které nemusíte mazat. Pro turisty výborná věc, ale pro dobrou funkčnost je nutné délku protismyku sladit se stylem odrazu a reálnou tvrdostí lyží.

* Důležitá je také délka holí. Turistickým lyžařům by měly sahat do podpažní jamky. Při klasice mají být do výšky ramen a při bruslení asi pět centimetrů nad ramena.

* Na běžky existuje i více druhů vázání. Se starým vázáním typu 75 se již téměř nesetkáte. Dnes je nejrozšířenější typ SNS s jednou širokou drážkou a NNN se dvěma úzkými drážkami. Podle typu vázání se vybírají i boty. Je proto lepší nejprve sehnat boty, které vám padnou, a teprve pak kupovat vázání.

* Také boty na běžky se liší podle stylu jízdy. Nízké a ohebné jsou určeny na klasiku, boty s vyztuženým kotníkem na volnou techniku. Turisté dají přednost hlavně zatepleným botám.

Foto: Depositphotos (1)