Přejít k hlavnímu obsahu

Hammam: Tradiční turecké lázně

Lázně hammam, kterým se říká turecké, poskytují už po staletí obyvatelům islámského světa prostor pro rozjímání, osvěžení duše a relaxaci těla.

Galerie: Hammam: Tradiční turecké lázně

Nezastupitelnou úlohu v nich hraje voda, ať již teplá, studená, nebo ve formě páry vyvěrající z malých fontánek a kohoutků nebo přitékající z bazénků. Koupel sice v islámské kultuře vznikla jako nezbytný doplněk nové víry, nicméně navazovala na římskou tradici termálních lázní, k níž připojila původní orientální prvky.

Jak vypadá hammam

Každá budova lázní hammam má několik sálů. Ve vestibulu se zákazník svlékne a od pasu ke kolenům se zakryje ručníkem. Na rozdíl od mužů, kteří to mají zakázáno, chodí ženy po lázních obvykle nahé.

V dalších sálech se nacházejí vlastní lázně. Jakýmsi předsálím se vstupuje do hlavní místnosti. Bývá obložena mramorem a ze stejného materiálu jsou i lavice podél stěn. Po stranách hlavního sálu s velmi vlhkým ovzduším jsou malé komůrky s kohoutky teplé a studené vody a páry. Jsou tu i bazény napájené často termálními léčivými prameny.

U vstupních dveří každé hammam je vyvěšen seznam nabízených služeb i s cenami. Návštěvník lázní si může vybrat od obyčejného vstupného, v němž je zahrnuto použití místností s párou a teplou a studenou vodou, až po kompletní služby, k nimž patří kromě zapůjčení ručníku, mýdla a mycí houby i masáž či tření těla speciálními kartáčky, které odstraňují odumřelé buňky pokožky. Potom přichází závěrečná masáž a parfémování těla mýdlovou pěnou. Než se ve vestibulu zákazník oblékne, vychutná si šálek čaje a vodní dýmku. Personál lázní je příjemný a ochotný, což je vlastní kultuře, která přikládá velký význam formálnímu chování a pohostinnosti.

Zákazník si v tureckých lázních volí procedury, které mu vyhovují. Jde o to, aby se jeho tělo očistilo, odpočalo si, a přispělo tak i k duševní relaxaci. Aby tohoto stavu mohl člověk dosáhnout, nesmí být vyrušován či obtěžován a sám nesmí nikoho obtěžovat. Zurčení vody se tu mísí s šepotem hlasů a klidným hovorem. Není zde místo pro hluk ani silná slova. Spolu s tekoucí vodou a světlem, které se line z malých hvězdicových vikýřů ve stropě, tvoří tiché zvuky podstatu hammamu.

Zkuste si udělat hammam doma!

Pro relaxaci a očistu celého těla v duchu hammam vyzkoušejte některý z produktů Rituals ze stejnojmenné řady Hammam (www.rituals.cz, koupíte také na shop.elle.cz).

* Úvodním rituálem v hammamu je dokonalé vydrhnutí pokožky. Hammam Hot Scrub, kombinace výživných olejů a čisté mořské soli, vám pokožku vyčistí, zjemní, zbaví odumřelých buněk, prokrví a osvěží. 

* Poté následuje jemná péče, založená na lehkých dotecích. Zpevňující tělový krém s obsahem rýžového mléka Touch of Hammam naneste na pokožku celého těla. Vůně čerstvých fíků ve vás vyvolá pocit orientálního hýčkání.

* Masážní olej Hammam Massage stimuluje krevní oběh, pomáhá z těla odstraňovat negativní prvky, osvěžuje, posiluje, prohřívá.

* Na závěr se osvěžte vůní Eau d’Hammam, a budete se cítit jako znovuzrození.

Naše tipy:

* Ačkoli to samozřejmě není jako v Orientu, procedury ve stylu hammam nabízejí i některá tuzemská relaxační centra – například Aquapalace Praha (www.aquapalace.cz).

* Pokud je princip hammam pro vás až moc exotický, vytvořte si vlastní domácí wellness relaxační rituál – zkuste použít třeba osvěžující Sprchový gel Fa Nutriskin nebo pěnu do koupele Fa Luxurious Moments.

Foto: Archivy firem (7)