Přejít k hlavnímu obsahu

Tento extravagantní trend děsí svět

Tento extravagantní trend děsí svět

Zprávy o nehumánním zacházení se zvířaty přichází ze všech koutů světa. Celou Čínou nyní například hýbe trend malých živočichů zatavených v plastových kapsách, kde umírají udušením.

„Kupte si tento krásný suvenýr, přinese vám štěstí, ozývá se snad z každého rohu Pekingských ulic.“ V Číně si můžete koupit živou želvu, mloka, žábu nebo rybku. Všechny jsou zaživa zaletovány do igelitového vaku, který máte podle prodejců nosit na klíčence a těšit se z neotřelého doplňku. To, že zvířata umírají udušením v naprosto příšerných podmínkách, už ale nikdo neřeší.

Dusí se i několik dní

Výrobci dokáží i skvěle argumentovat a potenciálnímu kupujícími vysvětlit, že zvíře se má vlastně dobře. „Žije ve speciálním vitaminovém roztoku, který zajišťuje živiny až na tzři měsíce,“ tvrdí. Jenže pravda je taková, že  zvířata umírají už po pár dnech.

David Neale, vedoucí organizace Animals Asia, podotkl, že vitaminy ani vzduch ve váčku nestačí ani na tři dny života zvířete. Samuel Walton z univerzity v Malajsii také připomněl, že i kdyby bylo v pytlíku kyslíku více, zvíře se stejně otráví amoniakem, který vzniká jako vedlejší produkt z výměšků trávicí a dýchací soustavy.

Zákon krátký a poptávka veliká

V Číně bohužel neexistuje zákon, který by prodejce i výrobce skutečně neotřelého kousku, mohl postihnout. Život malých tvorů tak závisí jen na dobrotivosti aktivistů, kteří klíčenky po cca 20 korunách skupují a snaží se zachránit zvírata, která ještě neuhynula.

Co to pro můžeme udělat my? Šířit tuto zprávu jak jen to jde – tam, kde není poptávka, není nabídka a pro želvy, rybky i mloky určitě čeká i lepší místo pro život než tento plastový pytlík.