Přejít k hlavnímu obsahu

Za pár tisíc k moři aneb 4 tipy, jak neprovětrat peněženku na cestách

Sezóna sice ještě nezačala, ale možná je na čase nad dovolenou začít přemýšlet. Už jen vzhledem k prvnímu bodu, který vám ušetří nejvýznamnější část výdajů za cesty.

Čtyřčlenná rodina podle statistiky utratí za dovolenou v zahraničí okolo 40 000 korun, nejčastěji se na ni dopravuje vlastním autem a ve většině případů si celou dobu pobytu vaří. Mezi oblíbené destinace patří Chorvatsko a Itálie – zejména díky dostupnosti. A co kdybychom vám řekli, že 40 000 korun je v kontextu s nepohodlnými podmínkami poměrně dost a že se možná i za nižší částku dokážete podívat do vod daleko průzračnějších?

1. Nečekejte na léto

Léto je cestovatelsky nejvytíženějším obdobím. I když trochu nesmyslně, protože slunce v červenci a srpnu solidně pálí i u nás a hezkých lomů, kde se vykoupat, je tu také dost. Nechcete to letos změnit a vydat se na cesty už příští měsíc? Aprílové počasí se mnoha destinací vůbec netýká, navíc nebudete muset čelit bojům o slunečník nebo lehátko u bazénu.

2. Sbalte se a vyčkejte

Cestovní kanceláře většinou nakupují místa v letadle i hotelové pokoje v době, kdy je jejich cena na minimu. Díky tomu se ale stává, že nevyprodají plnou kapacitu v termínu a krátce před odletem vyhlásí super last minute nabídku. Buďte připraveni i na tuto variantu.

Zájezd do exotické destinace se může snížit klidně i o 70 % původní ceny. Jediné, co se od vás chce, je mít sbaleno, být ve střehu a mít tuto možnost samozřejmě předjednanou v práci. Může se stát, že ráno zabookujete zájezd a večer už budete sedět na letišti.

3. Domlouvejte se napřímo

Jet s cestovní agenturou přináší větší klid, ale stojí za to ten odliv peněz? Zabookujte si ubytování napřímo u poskytovatele, ušetříte i 30 % z ceny. Podobně si zajištěte i letenky. Využijte porovnávačů cen, které na základě zadaných parametrů zjistí, se kterou společností poletíte nejlevněji (například Cestujlevne.cz, Momondo.cz, Letenky.cr aj.).

Nevynechávejte přitom ani odlety z Vídně, které jsou lacinější. A pokud se obáváte toho, jak se dostanete z letiště například k hotelu, pak zbytečně. Transfery cestovní agentury beztak většinou objednávají od daného hotelu či jejich smluvního partnera, na většině letišť či v jejich blízkosti si můžete půjčit auto a pokud letiště od destinace, kde se budete rekreovat, nedělí dvěstě kilometrů, vyplatí se vám v mnoha zemích i taxi.

4. Bydlete za hubičku

Ubytování tvoří obrovskou položku v nákladech. Zvlášť, pokud máte již větší děti a je třeba objednávat rodinné apartmá nebo rovnou dva pokoje. Ale i bydlení můžete mít levně. Podívejte se na AirBnb.cz, kde najdete nabídky přímo od soukromých osob.

Cena je stanovena za noc v nemovitosti, ne za osobu. Ve čtyřech lidech tak můžete bez omezení bydlet v třípokojovém domku nebo větším bytě i za 1000 korun denně. Druhou možností je využít HomeExchange, kde se spárujete s rodinou, která si ve stejném termínu vypůjčí váš byt.

Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme s lifee - papírová Liška