Přejít k hlavnímu obsahu

Využijte dlouhé podzimní dny pro úklid vašeho šatníku

Info ikona
Úklid skříně

O krásné velké šatně s uspořádaným oblečením, kabelkami a botami, jako vidíme na obrázcích v magazínech, sní téměř každá žena. Ve skutečnosti není pro většinu z nás lehké udržet si v šatníku pořádek. Máme pro vás pár tipů, které vám pomohou nastolit ve vašem šatníku čistotu, řád a udržet pořádek nadlouho.

Vytřídit a rozdělit

Prvním krokem nemůže být nic jiného, než vyházet vše z šatníku na jedno místo a oblečení roztřídit. Stranou přijdou kousky, které je potřeba vyspravit, vyžehlit, či zašít. Oblečení, které již nevyužijete, dávejte na druhou hromádku. Tyto nepotřebné kousky mohou posloužit ještě někomu dalšímu, proto je také vyperte a rozmyslete si, jak s nimi nejlépe naložíte. Máte několika možností. Oděvy můžete darovat někomu z blízkých či známých, prodat, či dokonce vyměnit za něco nového, což vám umožní například portál vinted.cz. Poslední možností je využít sběrné kontejnery na textil, které jsou určeny k vytřídění stále použitelných textilií. V České republice je jich kolem 8000. Do kontejnerů nepatří oděvy a textilie, které jsou obnošené, roztrhané, znečištěné, nebo jinak znehodnocené – ty již patří do směsného odpadu.

Podle statistik Ministerstva průmyslu a obchodu ročně vyprodukuje každý občan ČR průměrně 10 kg textilního odpadu, z toho však více než 90 % není dále využíváno.

Z tohoto důvodu myslete udržitelně a dejte šanci i kouskům, které potřebují pouze opravit zip, či zbavit se skvrn. Mějte na paměti, že vhodná péče, která zahrnuje praní při doporučené teplotě, použití speciálních pracích prostředků a šetrné žehlení, prodlouží životnost. Na trhu dnes seženete i velmi efektivní pomocníky, kteří udrží barvy vašeho bílého, černého i barevného prádla nadlouho zářivé a odstraňovače skvrn, které již při prvním praní rychle zatočí se skvrnami od vína, kávy, ovoce či dokonce potu.

Bralettky jsou pro všechny typy postav – jen musíte vědět, po jakém střihu sáhnout

svetzeny.cz

Vytvořit udržitelný systém

Jakmile budete mít hromádku oblečení, která se vrací do šatníku zpět, přichází další krok, vytvoření efektivního a udržitelného systému. Správným systémem roztřídění a uložení vnesete do šatníku řád a pořádek, který vám pomůže v tom, aby hezký pohled na vaši skříň a její obsah nebyl pouze jednodenní záležitostí. Pořádek v šatníku vám pomůže, že již nebudete nosit stále ty samé kousky dokola, jelikož ostatní jsou mimo dosah vašeho oka, či dokonce zapomenuty na dně skříně.

První rada zní, rozdělte si šatník podle ročního období, funkčnosti či formálnosti, nebo například podle barev, záleží pouze na vás, co vyhodnotíte jako nejefektivnější. Nyní máme podzim a čeká nás příchod zimy, proto můžete letní věci uložit do šuplíků či spodních poliček.

Kombinujete rádi oblečení stejných barev?

Potom si udělejte v šatníku systém podle barevnosti. Druhá rada zní, přemýšlejte prakticky, proto oblečení, které nosíte nejčastěji, uložte či pověste dopředu. Promyslete si, co vše můžete mít na ramínkách, pro vše ostatní využijte jiný způsob uložení. Ne každý má tuto možnost, ale pokud patříte mezi šťastlivce s dostatečným prostorem, vyvěste na ramínka vše, co jen můžete. Ramínka jsou velmi efektivní a pomohou vám udržet oděvy nepomačkané a zároveň přehledně na očích. Ramínka si kupte ve stejné barvě ve větším množství, je jedno, zda se vám líbí dřevěné, či plastové, vyberte si jeden druh a držte se ho, díky tomu bude skříň vypadat opticky jednotně a uklizeně. Věci, které skládáte, ukládejte horizontálně a nevytvářejte klasické „komínky“, díky kterým sami nevíte, co v šatníku máte.

Základní pravidlo zní: pět a dost.

Vyhnete se tak nepořádku při vyndávání z komínků a zmačkání vyžehleného oblečení.

Provoněný podzim aneb novinky ze světa vůní

svetzeny.cz

Vydržet a udržovat pořádek 21 dní

Držte se systému po dobu, než si na udržení nastoleného řádu vytvoříte zvyk. Podle většiny tvrzení trvá průměrně 21 dní, než se tak stane. Pravděpodobně je tato doba velmi individuální. Pro někoho může být zvyk na nový systém kratší záležitostí, pro jiné jedince může být udržení pořádku mnohem těžším úkolem. Zkuste se po těchto 21 dní držet pravidla, že každé oblečení, které si vyzkoušíte a nakonec neobléknete, uklidíte zpět na své místo. Díky přehlednosti nebudou módní kousky mimo vaše optické vnímání, čímž se vyhnete nesmyslnému nakupování nového oblečení a nebudete nadbytečně zatěžovat životní prostředí. O své oblečení se pečlivě starejte a věnujte mu šetrnou péči, neházejte jednoduše vše při prvních známkách poškození do koše, a určitě nebudete litovat.

Černé šaty jako neutichající evergreen

svetzeny.cz

Naše tipy:

Úložný systém ELVARLI se snadno přizpůsobí vašemu pokoji. Otevřené řešení a odolné bambusové police vytvoří skvěle prostředí pro vaše oblečení. K zakoupení v IKEA.

Info ikona
Ikea

NEON odstraňovač skvrn OXI WHITE vás již žádná skvrna nepřekvapí. Odstraňovač skvrn s aktivním kyslíkem na bílé prádlo rychle zatočí i s těmi nejodolnějšími nečistotami od kávy, krve, ovoce či vína.

Info ikona
Neon

Brabantia Ramínko Soft Touch na kalhoty. Ramínko Soft Touch na kalhoty skutečně šetří místo, protože pojme čtvery kalhoty nebo sukně najednou. Ramínko je potaženo jemnou, neklouzavou tkaninou, která dává ramínku luxusní vzhled.

Info ikona
Brabantia

Dokonalou péči o vaše barevné prádlo vám zajistí novinka NEON tekutý prací prostředek Color gel. Gel obsahuje jedinečnou kombinaci aktivních látek, které poskytují hloubkové čištění, chrání barvy a zachovávají jejich intenzitu. Tento pomocník vám dopřeje šetrné praní a zabrání usazování nečistot a skvrn v tkaninách.

Info ikona
Neon

Ochranné vaky na oblečení Brabantia. Obaly jsou ideální pro sezónní skladování oblečení, ochrání oblečení před prachem i moly. Průhledný materiál usnadní také přehlednost.

Info ikona
Brabantia

predplatsi.cz