Přejít k hlavnímu obsahu

Venku přituhlo. 5 tipů, jak přečkat mrazy ve zdraví i pohodě

Už už to vypadalo, že konečně přijde jaro a ejhle. Konec února nám dal pořádně pocítit, že zima ještě neskončila. Podle meteorologů je nyní na vrcholu. A nám nezbývá nic jiného, než se k ní postavit čelem a náležitě se vybavit...

Sluníčko je zrádné. A nejen v létě. Zvlášť za oknem nás nutí odhazovat vrstvy oblečení, protože navozuje pocitové teplo – i když se na teploměru rtuť drží v těžkém mínusu. Výsledek? Nachlazení a vleklé zdravotní problémy, které sice nijak zvlášť neeskalují do extrému, ale koho by bavilo mít neustále kapku u nosu a obklad okolo drápajícího krku?

1. Kloktejte sůl

Kloktání vlažné vody se solí odrazí první útoky virů a zároveň preventivně působí proti jejich expanzi. Studie provedená americkým časopisem Preventive Medicine zjistila, že lidé, kteří kloktají teplou slanou vodu třikrát denně, jsou méně náchylní k onemocnění během chladné sezóny o 64 %. Stačí rozpustit poloviční lžičku soli v plné sklenici vody, kloktat několik vteřin a vyplivnout.

Pro zvýšení účinku pak můžete vydesinfikované dutině poskytnout medovou odměnu. Studie z  Penn State University zjistila, že jedna až dvě lžičky medu mají stejný účinek jako dextromethorfan, což je látka, která se nachází v preparátech proti kašli.

2. Vrstvěte

Daleko lépe vám bude v několika tenkých vrstvách než v jedné silnější. Když si vezmete tílko, lehký svetr a přesto sako, zahřejete se víc, než když budete mít na holé tělo huňatý rolák. Navíc můžete vrstvy postupně sundavat v závislosti na tom, kdy na vás „puňťa“ vykoukne během dne.

3. Zahřejte se

 

Už jste slyšely o potravinách, které v sobě schovávají teplo? K významným zahřívačům organizmu patří například zázvor, skořice, pohanka, vejce, rýže, jáhly, vnitřnosti, ořechy a grilovaná či pečená zelenina.  Tak si dejte. Na zdraví!

 

4. Vypláchněte dutiny

 

Nosní spreje mohou být návykové. Kromě toho dráždí při hojném používání sliznici a navíc řeší problém jen lokálně a pořádně vám neprotáhnou dýchací cesty. Daleko lépe uděláte, smícháte-li čtvrt čajové lžičky soli, čtvrt čajové lžičky jedlé sody a 8 lžic teplé vody. Roztok zamícháte, natáhnete do stříkačky a nos si prostříknete. Alternativou jsou pak výplachy pomocí Vincentky. Tak se dostanou účinné látky do prostor dutin a zbaví je případných virů.

 

5. Hoďte se do klidu

 

Lidé, kteří jsou ve stresu a málo spí, jsou samozřejmě snazší kořistí pro viry a infence. I když se to zdá jako klišé, dostatek spánku a psychickou rovnováhu, nelze podcenit. A ač chápeme, že je vaše pracovní tempo přímo vražedné, čas od čas se na všechno vykašlete a zalezte si do vany s dobrou knížkou, zajděte si na masáž a pokud jste večer unaveni, prostě si jděte lehnout. To je totiž ve finále největší služba, kterou tělu můžete prokázat.