Cestujte levně: 6 způsobů, jak si užít super dovolenou za pár korun

Cestování je dnes mnohem jednodušší než kdykoli předtím. Pokud si nepotrpíte na vysloveně luxusní dovolenou s pětihvězdičkovým hotelem, nejvíc peněz lze ušetřit cestováním na vlastní pěst. „V takovém případě vám odpadá marže, kterou byste jinak zaplatili cestovní kanceláři. Není se čeho bát, moderní technologie a internet usnadňují organizaci dovolené – od nákupu letenky přes ubytování až po zajištění průvodce. Hned na začátku můžete ušetřit tím, že si koupíte zvlášť letenky a ubytování,“ vysvětluje Lucie Brešová ze Skypicker.com.

Před dovolenou:

1. Lítejte se slevou

Mezi klasická doporučení patří využít first minute a last minute nabídek. Pokud se vám nechce hledat akční ceny různých leteckých společností, využijte rezervační server Skypicker, kde najdete nejlevnější letenky se zárukou přestupu do stovek světových měst.

2. Spěte „doma“

Chystáte se do země, kde už předtím byl někdo z vašich známých? Ti vám rádi poradí, kde sehnali ubytování. Pokud takovou možnost nemáte, doporučujeme vyzkoušet komunitní platformu Airbnb, kde lidé ze 190 zemí světa nabízejí volný gauč, pokoj, celý byt či dům (kdybyste si chtěli připlatit, tak dokonce zámky, hrady a luxusní vily), vždy za příjemnou cenu. Hodně turistů využívá bezplatné ubytování přes Couchsurfing – zde ale musíte počítat s tím, že budete byt sdílet s ostatními členy domácnosti.

3. Vydělávejte i během volna

Plánujete-li cestování dlouho dopředu, můžete svůj byt či dům nabídnout k pronájmu. Stačí, když se na výše zmíněném Airbnb zaregistrujete a nafotíte svůj domov.

Snimek_obrazovky_2016-04-27_v_11.37.29

Během dovolené:

1. Smlouvejte

Zejména v afrických, asijských a latinsko-amerických zemích je zvykem neustále smlouvat. Všimněte si, že u většiny suvenýrů na promenádách nejsou ceny. Místní prodejci prostě počítají s tím, že s nimi o ceně budete diskutovat. Zejména někteří Afričané prý dokonce bývají uražení, když přijmete jejich první nabídku.

2. Večeřte s místními

Zapomeňte na restaurace lákající turisty na předražené jídlo. Na Eatwith najdete seznam měst, ve kterých rodiny či jednotlivci zrovna pořádají večeři, které se můžete za menší peníze zúčastnit i vy.

3. Užívejte si jinak

Průvodci už nejsou tím, čím bývali kdysi. Nyní nabízejí tematické okruhy – provedou vás třeba po designové části Paříže, vezmou vás na gastrotoulky San Franciscem... často s nimi můžete zažít i ojedinělý zážitek. Nám se líbil běh historickou Paříží, lekce vaření v Barceloně nebo procházka za londýnskými veřejnými záchodky. Na Vayable si můžete zabookovat úplně jakýkoli zážitek, který vás napadne.

@svetzeny